Hol késik a Fed kamatvágás?

2024.04.25. 13:21 • Erste Market Sztori

Az elmúlt fél évben koránt sem olyan látványos az infláció mérséklődése, úgy tűnik, hogy „ragadósabb”, mint amit a Fed elképzelt. Ugyanakkor a gazdasági adatokban sem látszik jelentős romlás, a munkaerőpiac kifejezetten reziliens idén. Erre is hivatkozik a jegybank, amikor egyre többet hangoztatja a „higher for longer” narratívát és kitolja az első kamatvágás várható időpontját.

A ragadós infláció egyik fontos komponensét az ingatlanárak jelentik, az áremelkedés ebben a kategóriában az éves 6% fölött stabilizálódott 2023 szeptembere óta. Mindez következménye a 2020 és 2022 közötti világnak, amelyben 4% alatti kamatozású jelzáloghitelekkel lehetett házhoz, lakáshoz jutni. Ez a környezet drasztikusan megváltozott az elmúlt két évben. Az amerikai ingatlan tulajdonosok érthető módon nem szívesen kínálják eladásra ingatlanjaikat úgy, hogy jelenleg a 4%-os jelzáloghiteleiket 7-8% körülire kéne cserélni. A kínálati oldal hiánya pedig nagy mértékben hozzájárul ahhoz, hogy az árak nem tudnak mérséklődni.

Nem segít a helyzeten a bérek növekedése sem. Mindez a magas kamatkörnyezettel kiegészülve kellemes együttállást eredményezhet az ingatlan tulajdonosoknak, akiknek nem kell megbirkózniuk a bérleti díjak emelkedésével, viszont a növekvő béreknek köszönhetően nagyobb eséllyel képesek megtakarítani, így lehetőségük van például otthonuk értékét is növelni felújítással, korszerűsítéssel, stb... Ezek mellett bankbetétjeikre akár 4-5 százalékos kamatot is elkönyvelnek.

Aki viszont nem rendelkezik ingatlannal, azt sújtja a bár csökkenő, de még mindig magas inflációja a bérleti díjaknak, ami semlegesíti a munkabérek növekedését. Ez elsősorban a fiatalabb korosztályokat érinti, hiszen tavaly az ingatlannal rendelkezők életkorának mediánja 49 évre emelkedett az Egyesült Államokban.

Véleményem szerint jelenleg valószínű forgatókönyv lehet, hogy Jerome Powell és a Fed „nem fog pislogni” addig, amíg nem jönnek gyengébb gazdasági adatok (pl.: megrogyik a munkaerőpiac). Pedig talán nem lenne elképzelhetetlen, hogy néhány kamatcsökkentés segítene felolvasztani az ingatlanpiacot, ami eredményezhetné az infláció további mérséklődését. Így viszont könnyen elképzelhető, hogy előbb vagy utóbb legalább egy enyhe recesszió eléri majd az USA-t. Ha ez nem idén történik meg és marad a 3% körüli éves fogyasztói árindex változás akkor könnyen lehet, hogy egyáltalán nem látunk 2024-ben kamatvágást.

*A Fed elnöke is kevesebb kamatcsökkentésről beszélt – Erste Market Elemzés 

A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Címlapkép: Shutterstock

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás