Az új energia szektor részvényeit a növekvő inflációs kilátások fékezik

2021.05.19. 18:09 • Erste Research Blog

Az energiaátmenet és az új energetikai megoldások jelentős lendületet kapnak a következő években. Egyrészt a klímaváltozás okozta helyzet, másrészt az államok keltette pénzbőség és kormányzati politika mind az sugallja, hogy érdemes lesz befektetni az új energetikai megoldásokat támogató iparágakba. Hogy mi lesz az igazi nagy győztes, azt nehéz megjósolni – a hidrogénre személy szerint kevésbé fogadnék, viszont az látszik, hogy a megújuló alapú áramtermelés és az elektromos autózás biztosan és gyorsan terjedni fog. Ezért a szektorokban jelentős a növekedés és az alacsony kamatok és hatalmas támogatások miatt nagy eséllyel meg fognak térülni a beruházások.

Nagyon jól látszik egy kiválasztott, jól diverzifikált eszköz, mint az ECAR ETF esetében is (iShares Electric Vehicles and Driving Technology UCITS), hogy a részvények nagyon jól szerepeltek tavaly március óta, viszont a lendület megtört az elmúlt néhány hónapban, és azóta stagnálnak a papírok. Különösen a nagyon magasra lendített részvények, mint a Tesla Motors (TSLA US), kezdtek el látványosan rosszabbul szerepelni. De ez igaz a piac által korábban felkapott sztárrészvények többségére is, mondjuk az egyik legkedveltebb cég, a Plug Power (PLUG US) 50%-ot esett 3 hónap alatt, vagy a korábbi nagy kedvenc, a Blink Charging (BLNK US) 31%-kal van lejjebb. A mi általunk figyelt 82 megújuló ipari részvény medián részvényár emelkedése 81% volt az elmúlt 12 hónapban, viszont az elmúlt három hónap átlagos teljesítménye -23,2%, vagyis a részvények többsége kétszámjegyű mértékben veszített árfolyamából.

ECAR ETF árfolyamalakulása (USD/ETF)

Forrás: Bloomberg

Sajnos azonban rövidtávon nem támogató a környezet. Ennek a fő oka az, hogy az infláció globális megugrásától tart a világ. Ezt a magasabb inflációs környezetet támogatja a nyersanyagok árnövekedése, ami főleg az elmúlt 1 évtized alacsony beruházási politikájának köszönhető. Az infláció növekedéséhez hozzájárul a gyors kereslet emelkedés a járványt követően, valamint az, hogy a koronavírus pandémia miatt a beszállítói láncok megtörtek. A magasabb kockázat pedig több szolgáltató szektorbeli szereplőt (turizmus, vendéglátás, szállítás stb.) áremelésre kényszerít, mivel senki nem tudja, hogy mikor lehet ismét egy olyan helyzet, ami a szabad embermozgás korlátozására kényszeríti a kormányokat. Azt nehéz megjósolni, hogy lesz-e tartós infláció a világban, valószínűleg inkább nem, de az szinte biztosra látszik, hogy a következő félév mindenhol gyors áremelkedést fog hozni és mindenki a magasabb fogyasztói árakról fog beszélni. Ez pedig nem támogató környezet a növekedési részvényekre. Szóval egyelőre felejthető lehet ez a történet egy darabig.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás