Ismét kamatot emelt a jegybank

2021.12.15. 08:58 • Erste Market Befektetés

Ez utóbbira a magyarázat, hogy  a jegybank a swap-piaci hozamok stabilitását, az alapkamathoz való konvergenciáját kívánja ezzel a lépéssel is támogatni, miután – a negyedév végi swap-piaci turbulenciák elkerülése és a bankrendszer mérlegalkalmazkodásnak elősegítése érdekében - már korábban döntöttek a diszkontkötvény bevezetéséről, illetve az eurólikviditást nyújtó swap-tenderek decemberi meghirdetéséről. 

Mind a Monetáris Tanács közleménye, mind az alelnöki tájékozató a magas inflációt, s a továbbra is felfelé mutató inflációs kockázatokat hangsúlyozta. A jegybank elhúzódó árnyomásra számít, előrejelzésük szerint a maginfláció 2022 egészében a toleranciasáv fölött maradhat. A monetáris politikának minderre hosszú, elhúzódó kamatemelési ciklussal kell reagálnia. Így továbbra is a kamatemelési ciklus havi ütemű folytatásában gondolkodnak. Az egyhetes betét különleges szerepét a mostani monetáris szigorítási ciklusban ismét hangsúlyozta a jegybank: „a pénz- és árupiaci kockázatok fennállásáig a jegybank készen áll az egyhetes betéti eszköz kamatát tartósan az alapkamat fölött alakítani. Az egyhetes betéti eszköz kamatát az MNB változatlanul a heti tenderek keretében határozza meg. A Monetáris Tanács megítélése szerint az egyhetes betéti eszköz kamatának legalább az alapkamatéval azonos mértékű emelése indokolt.“ Meglátásunk szerint így az egyhetes betét kamata most csütörtökön tovább emelkedik, legalább 3,60 százalékra, de nem tartjuk kizártnak a 30 bázispontnál nagyobb mértékű emelést sem.

A várva várt jegybanki „forward-guidance“ végül nem lett sokkal konkrétabb a megelőző hónapokéval összehasonlítva. A közlemény szerint „a Monetáris Tanács a kamatemelési ciklust addig folytatja, ameddig az inflációs kilátások fenntartható módon a jegybanki célon stabilizálódnak, és az inflációs kockázatok a monetáris politika időhorizontján újra kiegyensúlyozottá válnak.“

Mindez valóban további kamatemeléseket sugall, és előrejelzésünk szerint a rövid oldali effektív kamatszintek a már a közeljövőben jóval 4 százalék fölé kerülhetnek. A tovább emelkedő rövid kamatok, párosulva a bankközi piac többletlikviditásának folytatódó kiszívásával az árfolyamot a mostaninál valamivel erősebb szinten stabilizálhatják. Az év végi 360-as pontbecslésünket az EURHUF árfolyamra ennek megfelelően továbbra is fenntartjuk és középtávon a forint euróval szembeni árfolyamának fokozatos lassú felértékelődésére számítunk. Az erősebb forint pozitív hozadéka többek között, hogy jelentősen hozzájárulhat az ipari termékek inflációjának mérséklődéséhez.

A rövid oldali kamatokra vonatkozó iránymutatás mellett fontos döntés volt, hogy a válságkezelő eszközök kivezetésének folyamatát az év végével lezárja a jegybank. Véget ér ugyanis a már eleve csökkentett üzemmódban zajló jegybanki állampapírvásárlási program és a Növekedési Kötvényprogram is.  Az eszközvásárlások eddigi fenntartása egyébként ellentmondásban is volt a jegybank szigorító szándékaival, a programok befejezése így érdemben segítheti a monetáris politika hitelességének növekedését. 

A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Címlapkép: Shutterstock Inc.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás