A befektetések és a víz - Több, mint csak egy csepp a tengerben?

2022.04.13. 16:03 • Erste Market Sztori

Nemzedékek óta háborúzunk az olajért, de rövid időn belül a vízért fogunk harcolni

A fenntartható vízhasználatra való áttérés elkerülhetetlen, hiszen létünk alappillére egyre szűkösebbé válik. Bár bolygónk nagy részét víz borítja, ennek csak elenyésző része fogyasztható ivóvízként. A helyzetet pedig tovább súlyosbítja, hogy a világ növekvő népességének fokozódó vízigényével párhuzamosan egyre jelentősebb az intenzív mezőgazdaság által okozott vízszennyezés, és csökkennek természetes vízkészletek hosszú aszályos időszakok miatt. A Világgazdasági Fórum ezért a globális vízválságot - más fontos természeti erőforrások hiányával együtt - az elkövetkező tíz év tíz legnagyobb globális kockázata közé sorolja; és jelentősebbnek tekinti, mint például a globális államadósság-válságot.

A vízhiány számos következménnyel járhat, például a vízfogyasztás szigorúbb szabályozásával, hatalmas áremelkedéssel, a termelés késésével vagy akár a termelőüzemek bezárásával. Emiatt a vízhiánnyal kapcsolatos kockázatokat gazdasági szempontból is fontos felmérni.

Akárcsak az olajnál, a regionális tényezők itt is jelentősek

Azok a vállalatok, amelyek termelési telephelyei fokozottan vízhiányos régiókban találhatók, nagyfokú kockázatnak vannak kitéve, még akkor is, ha a vízfogyasztásuk ágazati összehasonlításban csak átlagosnak mondható. Nem mindegy tehát, hogy egy gyártóüzem például Fokvárosban található, ahol az elmúlt években csak épphogy el tudták kerülni a vízellátás teljes leállását, vagy az Alpok közelében, amelyet gyakran "Európa vízvárának" is tartanak.

Az Erste Asset Managementnél alkalmazott, alacsony, közepes és magas stresszhatású régiókra való besorolás a World Resources Institute kockázati osztályozásán alapul, amely figyelembe veszi a fizikai, szabályozási és a megújulást érintő kockázatokat is (további információk a World Resources Institute oldalán olvashatók).

A vízzel kapcsolatos adatok területi lefedettsége fokozatosan javul

A tőzsdén jegyzett vállalatok 72,9%-a szolgáltatott a 2021-es pénzügyi évre vonatkozóan friss víz- és környezetvédelmi adatokat az Erste Alapkezelő által figyelembe vett részvényalapok közül. Ez azt jelenti, hogy a vízlábnyom 2017-es kezdeti méréséhez képest (46,8%) a lefedettség jelentősen nőtt. A lefedettség a kötvényalapoknál 38,5%; de itt is egyértelmű emelkedő tendenciát látunk.

A vízzel kapcsolatos adatok figyelembevétele a befektetési eszközök kiválasztásakor

Az Erste Alapkezelő fenntartható alapjainkba úgy választja ki a vállalatokat, hogy közben szem előtt tartja a cégek felelős vízgazdálkodását is. Ez sikeres stratégia, mivel a globális részvénypiaccal összehasonlítva a fenntartható alapok jelentősen jobban teljesítenek vízgazdálkodási szempontból.

Ez az átfogó ESG-elemzésnek köszönhető. A vízzel kapcsolatos kockázatok csökkentése érdekében az Erste Alapkezelő fenntarthatósági elemzői a vállalatértékelés során figyelembe veszik a vállalatok vízfelhasználásának kezelését és annak regionális eloszlását is.

A különböző alapokban található vállalatok átlagos vízfelhasználási intenzitásának meghatározásakor az adott vállalatok által elhasznált vízmennyiségre, mint kulcsmutatóra támaszkodik az alapkezelő. A vízfelhasználási hatékonyságot úgy határozzák meg, hogy megvizsgálják, 1000 USD értékű termék előállítása hány köbméter vízfogyasztással járt.

A házon belüli ESGenius minősítés kiszámításakor többek között azt is elemzik, hogy egy vállalat milyen mértékben működik száraz területeken, és működése mennyire függ az ottani vízkivételtől. Az értékelés részét képezi továbbá a vízfogyasztás csökkentése a fenntarthatóság javítása érdekében tett intézkedések is.

Vízlábnyom értékelés: Globális részvénypiac vs. fenntartható részvényalapok


Vízlábnyom értékelés: A globális fix hozamú piac vs. fenntartható fix hozamú alapok

A bécsi Erste Asset Management által készített eredeti (angol nyelvű) cikket ide kattintva érhetik el.

Fordította: Gál Viktor

A cikk első alkalommal az Erste Asset Management oldalán jelent meg 2022.03.22-én.

A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Címlapkép: GettyImages

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás