Elfedi a problémákat a robusztus GDP-adat

2022.08.17. 12:52 • Podcast

Áprilistól júniusig a GDP tekintetében még jól pörgött a magyar gazdaság: a Központi Statisztikai Hivatal szerint a mezőgazdaságon kívül minden nemzetgazdasági alágazat hozzájárult a növekedéshez, amely negyedéves szinten is 1,1 százalékot mutat.

Az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint a szolgáltatások húztak jobban a vártnál, de a belső kereslet és az ipari teljesítmény is meggyőzően alakult. „Az év egészében 5,5 százalékos GDP növekedés várható, de az idei második félév már nagyon jelentős lassulást, recesszió közeli állapotot is hozhat” – tette hozzá Nyeste Orsolya.

A szakértő az esetleges gazdasági visszaesést a 2022-2023-as év fordulójára várja. Elsősorban három okra vezethetők vissza a gazdasági félelmek: a gázválság az ipar és az ipari export teljesítményét vethetik vissza, miközben a magas infláció a belső keresletet fékezheti (és fékezi is, a legutóbbi kiskereskedelmi adatok már erre utalnak). A folyamatosan emelkedő kamatkörnyezet a vállalati beruházások dinamikáját csökkentik, és a kormányzat korábban bejelentett, a költségvetési egyensúlyt célzó intézkedései is ekkor fejthetik ki hatásukat.

Összességében jövőre mindössze 1,5 százalékos GDP-növekedés várható. Felfelé mutató kockázatok az ipari teljesítményt övezik, amennyiben a nemzetközi, európai gázellátás a várnál jobban alakul. Ugyanakkor a belső kereslet és a beruházások lassulása mindenképp bekövetkezik, hiszen az infláció csak az ősz vége felé tetőzhet (17-20 százalékon), és csak lassú lefelé csordogálás várható. Másrészt a magas kamatok még legalább egy évig velünk maradnak, és akár 15 százalék fölé is kúszhat a magyarországi alapkamat.

Az interjúban szóba került még, hogy:

  • mikor várható az inflációs fordulat az Egyesült Államokban és Európában?
  • a rezsiemelés és az árstopok esetleges megszűntetése milyen hatással lesznek a magyar inflációra?
  • milyen fő komponensei vannak a brutálisan magas hazai élelmiszerinflációnak?

Az első részben Nyeste Orsolyát, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzőjét, a második részben pedig Miró Józsefet, az Erste stratégáját Imre Lőrinc kérdezte.

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás