Pénteken kezdődik a sorsdöntő Európai Uniós energiaügyi csúcs

2022.09.07. 12:01 • Podcast

Sajtóhírek szerint 150 eurónál lehet a tervezett árkorlát a vezetékes orosz földgázra. Az elmúlt egy hónap átlagára a holland TTF gáztőzsdén 240 euró megawattóránként. Az ár mellett azonban még lényegesebb kérdés, és még hevesebb vita várható a volumenek kapcsán – mondta az Erste Befektetési Zrt. olaj-és gázipari elemzője. Vagyis a tagállamoknak meg kell abban állapodniuk, hogy az ipar szereplői, például a műtrágyagyárak, kohók vagy üveggyárak mekkora földgáz mennyiséghez juthatnak hozzá a hatósági áron.

Pletser Tamás szerint a téli fűtési szezonban a lakosságra vonatkozóan nem lesznek korlátozások, a gázalapú erőművek esetében is csak minimálisak, az ipar esetében viszont jelentősebb fogyasztási és felhasználási korlátozások léphetnek életbe. A lakossági földgázfogyasztás is visszaeshet, részben a kormányzati propaganda, részben a nagyon magas árak miatt – tette hozzá az elemző.

„Magyarországon tavaly 3,3 milliárd köbméter fölgázt használt fel a lakosság, ez egy enyhe tél esetén 2,5 milliárd köbméterre is visszaeshet. Ha csak egy Celsius fokkal lejjebb tekerik a háztartások a fűtést, az már 6-7 százalékos fogyasztáscsökkenést jelentene” – mondta Pletser Tamás.

Amennyiben lesz uniós árszabályozás, úgy az is várható, hogy válaszlépésként az oroszok egyáltalán nem szállítanak földgázt Európába. Ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy északra, például Németországba már jelenleg sem érkezik orosz energiahordozó, hiszen nincs gáz sem az Északi Áramlat 1-2-ben, sem pedig a Jamal vezetékben. A kontinensre most csak a Magyarországot is ellátó, Ukrajnán keresztül érkező vezetéken, és a Török Áramlaton keresztül érkezik orosz földgáz. Ez a 2020/21-es volumen 25 százaléka.

Pletser Tamás szerint az oroszok zsarolása most elsősorban a németek ellen irányul, és jelenleg nincsenek arra utaló jelek, hogy - bármilyen döntés is szülessen a pénteken induló uniós csúcson-, a Magyarországra érkező szállítmányokat leállítja a Gazprom.

A beszélgetés második felében az Erste Befektetési Zrt. részvényelemzője, Nagy András volt a Reggeli Monitor vendége, akivel a Volkswagen Csoporthoz tartozó Porsche AG tervezett tőzsdére lépését elemeztük.

Az interjúban szóba került, hogy:

  • mi indokolja a Porsche tőzsdére lépését, mennyire függetlenedhet a leány az anyavállalattól?
  • milyen bevételeket vár a Volkswagen az IPO-tól?
  • hogyan áll a Volkswagen Csoport az elektromos átmenetben?
  • a háborús helyzetben milyen kilátásai vannak a német autóiparnak?

A beszélgetés első felében Pletser Tamást, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzőjét, a második felében pedig Nagy Andrást, az Erste Befektetési Zrt. részvényelemzőjét kérdeztük a Reggeli Monitorban.

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás