25 százalékra ugorhat a magyarországi infláció az ársapka eltörlésével

2022.12.07. 13:21 • Podcast

Az üzemanyag árstop inflációemelő hatása teljes mértékben a januári adatokban látszódik majd meg – mondta Miró József. Ennek oka, hogy a KSH az árösszeírásokat december 20-ig végzi el, vagyis ennek a munkának egy része már lezajlott. Januárban viszont már láthatjuk a teljes inflációnövelő hatást, így a fogyasztói árindex 25 százalékon tetőzhet. Hosszabb távon mindenképp ki kell emelni, hogy a bizonyos élelmiszerekre még érvényben lévő árstopok jövőbeli eltörlése is majd inflációnövelő hatással bír. Márpedig a beszűkült verseny, az import kiesése és a részleges áruhiány már ebben a szektorban, például a kristálycukor esetében is egyre inkább időszerűvé teszi az üzemanyag árstophoz hasonló eltörlést.

Visszatérve az üzemanyagpiacra: Miró József szerint akár hetekig, hónapokig is eltarthat, amíg ténylegesen helyreáll az ellátási helyzet, és a nagy külföldi szereplők (OMV, Lukoil) ismét a korábban megszokott volumenben exportálnak majd üzemanyagot Magyarországra. Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy február elején életbe lép az Európai Uniós embargó az orosz Ural típusú nyersolajból készített olajtermékekre.

„Európában jelenleg is dízelhiány van, ez tovább fokozódhat az uniós embargó életbe lépésével, ami Magyarországon is gondot jelenthet” – tette hozzá az Erste Befektetési Zrt. stratégája. Papíron a szlovák Slovnaft olajipari vállalat ezt követően már nem exportálhatna Magyarországra olyan olajtermékeket, amelyek orosz Ural nyersolajból készültek. Ugyanakkor a vállalat megnövelheti a Brent típusú nyersolajból készülő termékeinek arányát, amit már behozhatna a magyar piacra.

Kérdés persze, hogy ez milyen áremelő hatással csapódna le a Mol kutakon, ahol az orosz Uralból finomított üzemanyagot töltünk az autókba. Miró József szerint fontos azt látni, hogy a Brent és az Ural közötti árkülönbözetet (ami a háború miatt kitágult) eddig sem a magyar autósok élvezték. A Mol ugyanis piaci árazást követett, ami leginkább a nyugat-európai tőzsdei árakhoz igazodott. A profit inkább az olajtársaságnál keletkezett, aminek a nagy részét az állam különadók formájában elvonta.

A beszélgetésben még szó volt arról, hogy:

  • mennyire kedvezhet a Mol számainak az üzemanyag ársapka eltörlése?
  • hogyan boldogul a turbulens piaci helyzetben a Prémium Kategóriában jegyzett egyik legnagyobb magyar energiaszolgáltató, az Alteo?
  • várható-e Mikulás-rally a magyar részvénypiacon?

Az Erste Befektetési Zrt. stratégájával, Miró Józseffel Imre Lőrinc beszélgetett.

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás