Újraindulhat a gazdaság és a kaszinóturizmus Kínában

2023.01.12. 09:19 • Podcast

Kínában elkerülhetetlen volt a gazdasági újranyitás, amire két és fél éve vártak a helyi lakosok és termelő vállalatok. Erre rengeteg gazdasági adat utalt már: a kiskereskedelem és az ipar teljesítménye bezuhant, nőtt a munkanélküliség és az infláció is, az alacsony kereslet miatt csak nagyon visszafogott, 1,6 százalékos emelkedést mutatott – magyarázta az Erste Bank elemzője. A kínai vezetés az idei évet a gazdasági növekedés éveként aposztrofálta, míg az eddigiekben az emberéletek védelmére hivatkozva tartották életben a szigorú lezárásokat.

Péntek Ádám szerint rövidtávon még nem várható gazdasági szárnyalás az újranyitás miatt. A kínai holdújév alatt például 2,1 milliárd utazás prognosztizálható, ami a fertőzés további gyors terjedését vetíti előre. Persze a holdújév már a gazdaság, főleg a turisztikai szektor számára is kedvező lehetőségeket rejt magában. A legnagyobb kínai utazási iroda, a Trip.com részvényárfolyama október vége óta megduplázódott, ami az optimista kilátásoknak köszönhető.

A turizmus felpörgése, a külföldi vendégek áradata nagyon jót tesz a Makaón működő kaszinóparadicsom működésének is. Ebből egyébként nem is feltétlenül kínai cégek, hanem amerikai, Las Vegashoz köthető vállalkozások húzhatnak hasznot, így az MGM Resort vagy a Wynn Resort. Összességében idén 3-4 százalék közötti GDP-növekedés várható Kínában, gyorsuló infláció mellett.

Az Erste Bank elemzője kitért arra is, hogy a kínai gazdaság kockázatai között leginkább az ingatlanszektort, és a hitelezési buborékokat szokták emlegetni. Péntek Ádám elmondta, hogy a kínai ingatlanpiacon decemberben már 60 százalékkal nőtt a kiadott új építési engedélyek száma. Ugyan az ingatlanfejlesztők közül többen is nehéz helyzetben vannak, de ők számíthatnak a központi vezetés segítségére, akár kedvezményes hitelfelvételi lehetőségek, akár az eladósodottsággal kapcsolatos szabályok megváltoztatásának formájában.  

Az enyhülő kínai Covid politika nem elhanyagolható pozitív hozadéka, hogy a globális piacok teljesítménye is javulhat. A lezárások alatt például sok problémát okozott az Apple számára, hogy a Kínában található, iPhone-okat gyártó Foxconn sokáig zárva tartott. De a Tesla is többször csökkentette mostanában az autóinak árát, mert nagyon alacsony volt a kínai kereslet. Péntek Ádám szerint jelentősen enyhülhet az ellátási láncok problémája, egyes területeken, például a telefonoknál már egyenesen félvezető túlkínálat alakult ki.

Hogy a kínai újranyitás milyen pozitív hatással volt a gazdaságra, arra jó értékmérő, hogy a Shanghai Composit értékeltsége 15 százalékot erősödött az elmúlt időszakban.

A beszélgetés második felében Miró Józsefet, az Erste Befektetési Zrt. stratégáját kérdeztük. Az interjúban szóba került, hogy:

  • mennyire lehet tartós az inflációs fordulat az eurózónában?
  • mi várható idén az Európai Központi Banktól?
  • miben versenyez egymással a magyar és a román piac?

Az első részben Péntek Ádám, az Erste Bank elemzője, a másodikban pedig Miró József, az Erste Befektetési Zrt. stratégája volt a Reggeli Monitor és Imre Lőrinc vendége.

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás