Mesterséges intelligencia a gazdaságban: áldás vagy átok?

2023.04.06. 08:55 • Podcast

A Goldman Sachs elemzése rámutat arra, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása a gazdaságban a jövőben 7 százalékkal növelheti meg a globális GDP-t. A keresésekben például sokkal gyorsabb, mint az emberi munkaerő, ezzel a technológia sok időt spórol meg számukra egyéb feladatok ellátására.

„Az adminisztratív területeken a munkafolyamatok 50 százalékát, a jogi tevékenységnél 46 százalékát válthatja ki, teheti hatékonyabbá a mesterséges intelligencia” – mondta az Erste Befektetési Zrt. stratégája a Trend FM Reggeli Monitor című műsorában. A programozásban már most is előszeretettel használják a mesterséges intelligenciát a hibakeresésben, játékok validálásában, vagy egyszerűbb programok megírásában. Az MI a szoftverfejlesztőknél a munkafolyamatok 55 százalékát képes lehet kiváltani – tette hozzá Miró József.

Az MI segíthet letörni az inflációt is?

A jelenlegi magas inflációs környezetben a világ jegybankjai a kamatemeléseket szorgalmazzák, hogy hűtsék a gazdaságot, megtörjék a munkaerőpiacot, ezáltal mérsékelve a fogyasztói árak növekedését. A magas kamatok viszont óhatatlanul visszavetik a GDP növekedést, így a két cél a monetáris és a fiskális politika oldaláról némiképp ellentétbe kerül. A fő szempont ugyanakkor a stagfláció elkerülése, vagyis az olyan állapoté, amikor nincs gazdasági növekedés, ez viszont magas inflációval párosul. A mesterséges intelligencia segítségével viszont a termelékenység egy ilyen helyzetben is fenntartható és növelhető.

A technológia alkalmazását egyébként már bőven láthatjuk a pénzügyi területen is. A Bloomberg például a Chat GPT mintájára lefejlesztette a Bloomberg GPT – t. Ez a szoftver ugyan „csak” 50 milliárd különböző paraméterrel dolgozik, szemben a Chat GPT 170 milliárdjával, de így is jelentősen segíti, gyorsabbá és hatékonyabbá teszi az adatelemzést, a pénzügyi, gazdasági folyamatok feltérképezését.

Már a Microsoft is tervezi, hogy beépíti a mesterséges intelligenciát az Office csomagjaiba. „Elemzőként nagyon sokszor dolgozunk robusztus Excel-táblázatokkal, a keresést, gyorsabb modellépítést, a validálást nagymértékben elősegítheti a technológia” – tette hozzá az Erste Befektetési Zrt. stratégája. Sőt, a mesterséges intelligencia a folyamatok megértésében is segítségünkre lehet.

Sokkal gyorsabban tudja ugyanis megmutatni, hogy a piacokat, világgazdasági folyamatokat mozgató több millió paraméter közül melyik mutat éppen szignifikáns elmozdulást. Ezáltal jelzést ad a gazdasági döntéshozóknak, hogy mely területen kell beavatkozni, hogy kezelni, kontrollálni tudják a fellépő gazdasági turbulenciákat.

A mesterséges intelligencia tehát gyorsabbá, pontosabbá teheti a munkát a pénzügyi területen, mindazonáltal persze a kellő óvatossággal kell kezelni az általa kidobott adatokat – tette hozzá Miró József.

A beszélgetés második részében Nagy András, az Erste Befektetési Zrt. elemzője volt a Reggeli Monitor vendége. Szó volt arról, hogy:

  • miért alakult ki lényeges különbség a fő inflációs mutató és a maginfláció között?
  • mennyire kell tartani a tartósan magas szinten ragadó inflációtól?
  • miért vállalják be inkább a vállalatok a magasabb termelési költségeket?

A műsor első felében Miró József, az Erste Befektetési Zrt. stratégája, a második felében pedig Nagy András, az Erste Befektetési Zrt. elemzője volt a Reggeli Monitor vendége. A műsorvezető Imre Lőrinc.

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás