Magasan tetőzik a magyar infláció – gyengébb lehet az amerikai gyorsjelentési szezon

2023.04.12. 16:37 • Podcast

„A hazai infláció, mindössze 0,2 százalékpontos csökkenése azt jelzi, hogy hosszan elhúzódó tetőzés várható a magyar inflációban. Az áprilisi adat esetében sem érdemes nagy fogyasztói árindexcsökkenésre számítani. Nyár közepétől lehet érdemi inflációs mérséklődés” – adott gyorsértékelést a jelenlegi helyzetről Nagy János, az Erste Bank elemzője. Úgy látja, hogy kevés dezinflációs folyamat van jelenleg a magyar gazdaságban. Ezt mutatja az energia- és élelmiszerárakat figyelmen kívül hagyó maginfláció. Ez egyrészt magasabb a hagyományos inflációs mutatónál, másrészt emelkedett is márciusban 25,7 százalékra a februári 25,2 százalékról.

„Drágultak a szolgáltatások, például az elmúlt hónapban emelkedtek jelentős mértékben a taxis viteldíjak. Ez is felfelé tolta a maginflációs mutatót, a hagyományos fogyasztói árindexet pedig továbbra is felfelé tolják az élelmiszer-áremelések. Az élelmiszerláncok akciós árcsökkentései ideiglenesek, és ugyan hangosak a médiában, de valódi hatásuk az inflációra, egyelőre csekély mértékű” – magyarázta a helyzetet az Erste Bank elemzője. Nagy János megjegyezte azt is, hogy az év második felében várható az áremelkedési ütem jelentős fékeződése.

A Delta Airlines légitársaság és a nagybankok I. negyedéves eredményeivel kezdődik el az amerikai gyorsjelentési szezon. Az elmúlt időszak két amerikai és egy svájci bankcsődje után kiemelt figyelemmel kísérik majd a befektetők a pénzügyi szektort. Mindenki arra lesz kíváncsi, hogy a magas kamatok és gazdasági lassulás hatásai megviselhették-e a többi szereplőt is. „Az I. negyedév annyira nem volt kedvező. Az S&P 500 cégeinél készült előzetes felmérésből az jött ki, hogy általánosan 1,8 százalékos bevétel-növekedést várnak a legértékesebb amerikai vállalatok” – adott fogódzót az előzetes várakozásokhoz Péntek Ádám, az Erste Befektetési Zrt. elemzője. Mivel az infláció 6 százalék feletti, ez az Erste elemzője szerint egyszersmind azt is jelenti, hogy csökken a fogyasztás az amerikai gazdaságban. A nyereségeknél ráadásul 6,8 százalékos csökkentést várnak átlagosan.

Az interjúkból kiderül még, hogy:

  • A légitársaságoknak ez lehet az első, tiszta nyereséges évük a COVID után
  • A bankoknál a befektetési üzletág most jobban teljesíthet a hitelezői részleghez képest
  • Az orosz-ukrán háború hatása néhány fegyvergyártó cégnél érezhető lehet majd
  • Mikor lehet jelentős gazdasági növekedés a tengerentúlon
  • Mikortól csökkenhet érdemben a magyar infláció

Péntek Ádámot, az Erste Befektetési Zrt. elemzőjét a gyorsjelentési szezonról, Nagy Jánost, az Erste Bank elemzőjét pedig a magyar inflációs folyamatokról Nagy Károly kérdezte a Reggeli Monitorban.

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás