Jó pályán az amerikai infláció – kiárazta a további kamatemeléseket a piac

2023.06.14. 13:57 • Podcast

Az amerikai infláció a vártnál nagyobb mértékben csökkent éves alapon májusban, 4 százalékra. A maginfláció ugyanakkor a vártnál magasabb szinten, 5,3 százalékon ragadt. A két adat közötti különbséget elsősorban az energiaárak magyarázzák. „2020 óta nem volt példa olyanra, hogy az energiaárak egy százalékponttal, ilyen nagymértékben mérsékelték volna az inflációt” – mondta az Erste Befektetési Zrt. vezető stratégája a Trend FM Reggeli Monitor című műsorában.

Miró József hozzátette: a szolgáltatásokban, és az élelmiszerárakban is csökkenést lehetett tapasztalni májusban. A húsz vizsgált termék 32 százaléka drágult már kettő százaléknál, vagyis a jegybanki célnál kisebb mértékben. Ez egy hónappal ezelőtt még csak 20 százalék volt. A tendencia bíztató, és a piaci szereplők már azt árazzák, amire Jerome Powell jegybankelnök is korábban utalt már, nevezetesen, hogy csak akkor emelnek kamatot, ha azt egy gazdasági adatközlés szükségessé teszi. Az alapforgatókönyv szerint tehát sem ma, sem júliusban nem várható további monetáris szigorítás.

A jegybanknak ugyanakkor még bőven akad feladata, hogy az inflációt visszaterelje a kettő százalékos célsávba. Ez elsősorban a kamattartás mentén valósulhat meg – tette hozzá Miró József. A jelenlegi 5-5,25 százalék közötti irányadó ráta pedig nemhogy év végéig, hanem a jövő év elejéig is kitarthat. A jelenlegi konszenzus 2024 februárjában árazza az első kamatcsökkentést az Egyesült Államokban.

„Bár elég sok amerikai vállalat fixálta a kölcsöneit, a hitelek megújításánál gondot jelenthet a magasabb kamatszint. Ugyanakkor jelenlég még elég jónak mondhatók a kamatmarzsok, így vélhetően átvészelik az amerikai cégek ezt az időszakot” – mondta az Erste Befektetési Zrt. stratégája.

Miró József arra sem számít, hogy a téli fűtési szezon felé közeledve egy újabb energiaválság nagymértékben felboríthatja a jelenlegi inflációs trendeket. Erre enged következetni az is, hogy az Egyesült Államokban most az egyik legolcsóbb a földgáz (az európai ennek az 5-6-szorosa), illetve a vártnál gyengébben teljesítő kínai gazdaság sem valószínű, hogy olyan nagy keresletet támasztana a világpiacon az energiahordozók iránt. A lanyhább kereslet pedig megakadályozhatja, hogy az energiaárak a tavalyihoz hasonlóan, meredeken emelkedjenek.

A műsor második felében Nagy András, az Erste Befektetési Zrt. elemzője volt a vendégünk. A beszélgetésben szóba került, hogy:

  • miért lettek kockázatvállalóbbak a befektetők?
  • túlzottan avatkozik be a magyar kormány az állampapírpiacba?
  • hogyan alakulnak most a kötvényhozamok Európában?

A műsor első felében Miró József, az Erste Befektetési Zrt. stratégája, majd Nagy András, az Erste Befektetési Zrt. elemzője volt a vendégünk. A műsorvezető Imre Lőrinc.

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás