Küszöbön a 100 dolláros kőolajár – este a FED-en a világ szeme

2023.09.20. 13:20 • Podcast

„Jelenleg nagyobb a kereslet a kőolajpiacon, mint a kínálat. A termeléscsökkentés és a nagyobb kőolajfogyasztás pedig összességében azt jelentheti, hogy tovább megy majd, a 100 dollár irányába a kőolaj világpiaci ára. A jelenlegi várakozások alapján a 100 dollár feletti régióban eshet csak vissza a kereslet. Ezt támasztja alá a világgazdasági aktivitás is” – mondta el piaci meglátásait Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője.

Az Egyesült Államokban nem várnak már recessziót, Kína kezd talpra állni, csak az euróövezetben várható némi gazdasági visszaesés. Az Erste szakértője azt azért megjegyezte, hogy azért az új gáz- és kőolaj kitermelő beruházásokra, pláne a szénalapú működésre egyre nehezebb forrást találni. A nagy nyugat-európai bankok a klímavédelem miatt már nem is nagyon adnak hitelt az ilyen jellegű beruházásokra, fejlesztésekre. „80 százalékban fosszilis alapon működik a világ. Ennek leváltása borzasztóan drága, ráadásul a megújuló energiák kevésbé hatékonyak, mint a fosszilisek” – adott még egy csavart a jelenlegi, energiaátalakulási történetnek Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője.

Maradhat az amerikai kamatszint, de nem biztos, hogy vége a monetáris szigorításnak

„A megkezdett kamatemelési ciklus vége még nem várható, de a kamatemelések szüneteltetése igen. Ezért maradhat az 5,25 – 5,5 százalék közötti kamatsáv idehaza. Minden elemző arra kíváncsi, hogy milyen hosszan maradhat ezen a szinten az alapkamat, illetve arra, hogy mikor indulhat el jövőre a kamatcsökkentés” – közölte az Erste kamatdöntés előtti várakozásait Péntek Ádám elemző. A piaci szereplők többsége most arra számít, hogy 2024. májusától indulhat el a kamatcsökkentés az Egyesült Államokban. Már nincs recessziós félelem az amerikai gazdaságban, sőt, akár 1,5 százalékkal is nőhet idén az Egyesült Államok GDP-je.

„Az EKB a FED-del ellentétesen emeltek még az alapkamaton, aztán jelentették be, hogy véget ért a szigorítási ciklus. A korábban megvásárolt állampapírok eladása vagy bevonása is monetáris szigorításnak felelne meg” – számolt be az amerikai jegybank lehetőségeiről Péntek Ádám, az Erste elemzője.

A műsorban szóba került még, hogy:

  • Milyen gigaprojektre gyűjtöget Szaúd-Arábia, és mit finanszíroz Oroszország a magasabb kőolajárakon keresztül
  • Melyik gazdasági mutatótól függ az, hogy megáll-e a kamatemelésben a FED
  • Miért nem egyértelmű a kőolaj-, földgáz- és szénkorszak vége?

Először Pletser Tamást, az Erste olaj- és gázipari elemzőjét, majd Péntek Ádámot, az Erste részvényelemzőjét kérdezte Nagy Károly a Reggeli Monitorban.

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás