Vegyes adatok jöttek

2023.12.08. 12:39 • Erste Kommentár

Ma dönt a magyar államadósság besorolásról az S&P. A piaci várakozás az, hogy a hitelminősítő nem változtat a BBB- besoroláson illetve a stabil kilátáson. Ha változtatna, az kellemetlen lenne, mert (i) a magas hiány miatt inkább lefelé mozdulna el a hitelminősítő; (ii) a BBB- besorolás éppen a befektetési fokozat alja, azaz egy kilátás rontás is már csak egy hajszállal választana el bennünket a befektetésre nem ajánlott kategóriától, amely számos alapot arra késztethetne, hogy eladja a magyar állampapírjait. Ugyanis sok esetben az kritérium, hogy az alap csak befektetési fokozatú papírokat tarthat.

Kezdjük a rosszal. A novemberi kumulált hiány 4.074 milliárd forint lett, míg az idei – nemrég megemelt - cél 4.166 milliárd forint. Ez pedig nem néz ki jól, mert decemberre már nemigen maradt mozgástér a költségvetésben.

A külkereskedelmi mérleg több mint 1 milliárd eurós többletének viszont örülhetünk. Így a tavalyi magas deficit után igencsak magas, valószínűleg 6 milliárd eurónál is nagyobb többlettel számolhatunk idén. Az pedig nem mindegy a folyó fizetési mérleg alakulása és a forint stabilitása szempontjából.

A legjobb szám az infláció oldaláról érkezett. A havi infláció a múlt havi csökkenés után most stagnált, s így az év per év ár romlás 7,9 százalék lett. Ha pedig az év elejétől vizsgáljuk (decemberi bázis) az áremelkedés mértékét, akkor 5,9 százalékon állunk.

Forrás: KSH, Erste

A sorozatba beraktunk egy minimum és maximum potenciális értéket decemberre. A maximumnak az idei maximális február utáni változást (0,8 százalék) vettük, míg a minimumnak ugyanezen időszakban látott idei legnagyobb csökkenést (0,4 százalék). Ezekkel az értékekkel számolva decemberben év per év inflációnak 5,5 és 6,7 százalék közötti érték adódik, ami alacsonyabb, mint a korábban becsült év végi 6-7 százalék. Sőt, a valószínű érték 6 százalék körül lehet. Viszont a jövő év az átárazódások és a kieső magas bázis miatt nehéz lesz. Ezért is várnak a makroelemzőink a jövő évre 5,5 százalék körüli átlagos inflációt. Vagyis hiába a gyors csökkenés most, a jegybanknak erős pozitív reálkamatot kell kialakítania, hogy az infláció elleni küzdelem sikeres lehessen.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás