Meggondolta magát az IMF, jöhet a puha landolás

2024.01.31. 12:34 • Erste Kommentár

Az októberi előrejelzéshez képest 0,2 százalékponttal 3,1 százalékra emelte az IMF a világra vonatkozó idei GDP növekedési kilátást. Ez a 2023-as növekedéssel egyezik meg, a jövő évre pedig 3,2 százalékos növekedést várnak. Míg az EU-ban beindulhat a növekedés, addig az USA-ban a tavalyi 2,5 százalék után idén 2,1, jövőre pedig 1,7 százalékkal növekedhet szerintük a gazdaság. Ráadásul a dezinfláció erősebb, mint ahogy korábban gondolták.

IMF előrejelzés

Forrás: IMF

A kilátásokat javító tényezők:

  • A dezinfláció a vártnál gyorsabban következhet be, különösen akkor, ha a munkaerőpiaci feszesség tovább enyhül, és a rövid távú inflációs várakozások tovább csökkennek, így a jegybankok hamarabb enyhíthetnek.
  • A kormányok által a 2024–2025-ös időszakra meghirdetett költségvetési konszolidációs intézkedések tolódhatnak, a történelem legnagyobb globális választási évében. Ez segítheti a gazdasági aktivitást, de serkentheti az inflációt is, és növelheti a későbbi zavarok lehetőségét.
  • A távolabbi jövőre nézve a mesterséges intelligencia gyors javulása fellendítheti a befektetéseket és a termelékenység gyors növekedését hozhatja, bár ez jelentős kihívásokat jelenthet a munkavállalók számára.

A kockázatok:

  • Új árupiaci és ellátási zavarok léphetnek fel a geopolitikai feszültségek miatt, különösen a Közel-Keletről érkező áruk tekintetében. Bár a zavarok egyelőre korlátozottak, a helyzet változékony.
  • A maginfláció tartósabbnak bizonyulhat. Az áruk ára történelmileg megemelkedett a szolgáltatásokéhoz képest. A szolgáltatások átárazódása és a bérek infláció követése veszélyt jelenthet az infláció csökkenésére nézve.
  • A piacok túlzottan optimistának tűnnek a korai kamatcsökkentési kilátásokat illetően. Ha a befektetők újraértékelnék véleményüket, a hosszú távú kamatlábak emelkednének, ami újból nyomást gyakorolna a kormányokra, hogy gyorsabb költségvetési konszolidációt hajtsanak végre, ami a gazdasági növekedésre is hatással lehet.

Összességében örülünk az IMF által is megfogalmazott kilátás javulásnak. Ugyanakkor azért azt gondoljuk, hogy ebből már elég sok mindent beárazott a piac. Ráadásul az USA-ban még inkább lefelé tart a gazdaság negyedéves periódusban vizsgálva, s az EMU-ban is még inkább gyengélkedés (igaz kisebb, mint a negyedik negyedévben) várható. Mindeközben a piacok nagyot szaladtak előre. A tegnap piaczárás után jelentő cégek árfolyamreakciója mutatta leginkább ezt az előre rohanást. Ha bármilyen kis problémát láttak az eredményben, akkor 5-6 százalékos árfolyamzuhanás jött az OTC piacon, s hibátlan eredmény esetén is csökkenést láthattunk reakcióként. Szóval nem árt résen lenni.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás