Még tovább emeli az UniCredit a részvényesi javadalmazást
Az UniCredit nemcsak kiugróan jó negyedéves eredményről számolt be ma reggel, de megerősítette azt a befektetési sztorit is, amire január közepi befektetési ötletünket építettük.
Az UniCredit részvényesek kiugróan magas osztalékhozamra és szintén tetemes saját részvény visszavásárlásra számíthatnak az idei évben. A kedvező hírekre meg is ugrott az árfolyam, ezt kihasználva a korábbi stop-loss szint megemelését javasoljuk.
Kiemelkedő negyedéves eredmény
Az UniCredit 2,8 milliárd eurós adózott eredményt ért el a negyedik negyedévben, ami történelmének második legjobb negyedéves eredménye. Egyúttal bőven felülmúlva az 1 milliárd euró körüli piaci várakozást. A jobb eredmény kisebb részben a vártnál magasabb bevételnek, nagyobb részben pedig a vártnál alacsonyabb céltartalékképzésnek köszönhető, de ezek együtt is mindössze pár száz millió eurós felülteljesítést magyaráznak. Az igazán nagy meglepetést az adóvisszatérítés jelentette, ami jelentősen megdobta a bank eredményét, ugyanakkor kvázi egyszeri tételként érdemes rá tekinteni.
A teljes eredmény kifizetésre kerül
A bankcsoport egyúttal azt is bejelentette, hogy teljes 2023-as eredményét, azaz 8,6 milliárd eurót részvényesi juttatásra fog fordítani (részben osztalékként, részben pedig saját részvény vásárlásként). Ez mintegy 17%-os részvényesi hozamot jelent a jelenlegi piaci kapitalizáció alapján.
Ahogy az elmúlt években, úgy ezúttal is a saját részvény vásárlásokat fogja a társaság preferálni. Ugyanis 5,6 milliárd euró értékben fognak saját részvényeket visszavásárolni, és 3 milliárd eurót fizetnek ki osztalékként, ami közel 6%-os osztalékhozamot jelent.
Jön az osztalékelőleg is
A társaság új elemként bevezeti az osztalékelőleget is, vagyis 2024-ben fizet osztalékot egyrészt a 2023-as eredmény után, másrészt már a 2024-es eredmény terhére is. Utóbbi 1,3 milliárd euró körüli összeget jelent a negyedik negyedévben, ami további 2,6%-os osztalékhozamnak felel meg. Vagyis összesen 8,6%-os osztalékhozamot lehet idén elérni. (Az UniCredit közleményében 10%-os osztalékhozam szerepel, viszont ott a viszonyítási alap a január 1-jei árfolyam, ami óta már csaknem 20%-ot emelkedett az árfolyam.)
Az időközi osztalékot és a tavalyról átcsúszott saját részvény vásárlásokat is figyelembe véve 10 milliárd eurót fog az UniCredit részvényesi javadalmazásra fordítani 2024-ben (4,3 milliárd euró osztalék és 5,8 milliárd euró saját részvény vásárlás), ami a jelenlegi piaci kapitalizáció mintegy 20%-át jelenti.
Hosszú távon marad a magas részvényesi kifizetés
A hosszútávú osztalékstratégiát is felülvizsgálta a bankcsoport. A társaság bejelentette, hogy 2024-től kezdve minden évben az eredmény legalább 90%-át fogja valamilyen formában kifizetni a részvényeseknek. Az UniCredit menedzsmentje legalább 7,7 milliárd eurós részvényesi juttatással számol a következő évekre, szemben a korábban megfogalmazott 6,5 milliárd eurós középtávú minimum céllal.
A jövőben enyhén az osztalék felé fog elmozdulni a kifizetés szerkezete, mivel az eredmény 40%-a kerül majd osztalékként kifizetésre, míg a maradék (50%) fordítódik majd saját részvény visszavásárlásra.
A magas osztalékhozam és a még magasabb, bőven kétszámjegyű részvényesi hozam alapján továbbra is alulértékeltnek tartjuk a részvényt, ami támogathatja az árfolyam további emelkedését.
Begyorsult az emelkedés
A negyedéves eredményt követően réssel ugrott az UniCredit árfolyama. A ma reggel hagyott rés alsó éle alá, 26,7 euróhoz látjuk érdemesnek megemelni a stop megbízást. Ennek aktiválódása esetén is profit realizálására nyílna lehetőség.
A mai nagy emelkedéssel a szélesebb emelkedő trendcsatornából is kitört felfelé az árfolyam, így a begyorsulást követően a következő napokban elképzelhetőnek tartunk valamiféle korrekciót, de a hosszabb távú kép változatlanul pozitív.
Az eredetileg meghatározott 32,4 eurós kiszállási ponton nem javaslunk változtatni, mivel ennek elérése csaknem egy évtizedes árfolyamcsúcs visszatesztelését jelentené.
Forrás. Bloomberg, Erste