A kiskereskedelem éledezik, az ipar továbbra is mélyponton

2024.03.06. 13:18 • Podcast

„A dupla nullás tavaly év végi GDP-adat után nem okozott olyan nagy meglepetést az évkezdet. A kiskereskedelem a várakozásaink szerint alakult, a minimális növekmény 13 hónapnyi folyamatos csökkenés után mindenképpen pozitív fejleménynek értékelhető. Az ipari adat tekintetében már gyengébb a teljesítmény, mint, amit vártunk. A helyzetet nehezítette az esztergomi Suzuki-gyár ideiglenes leállása is” – adott egy gyorsértékelést a két adatról Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője. Szerinte egyelőre nem várható az iparban helyreállás, talán a második félévben indulhat el a lassú felívelés.

„Itt a nemzetközi konjunktúrát, főként az eurózónát és a német adatokat érdemes figyelni. A német ipar csak enyhe életjeleket mutat, az igazi feltámadás még nem indult el. Csak a második félév hozhat fellendülést” – részletezte Nagy János.

Pozitív tényező a szakértő szerint, hogy az infláció csökkenése miatt minden eurót használó ország esetében, elindult a reálbér-emelkedés. Azok a szegmensek teljesítenek jobban, amelyek a magyar gazdaság számára fontosak, például az elektromosautó-gyártáshoz fontos akkumulátorok előállítása. Nagy János úgy látja, hogy a magyar gazdaságban a belső kereslet helyreállása önmagában elhozhatja idén a gazdasági növekedést idehaza, de a korábbi kormányzati cél, a 4 százalékos növekedés elérhetetlennek látszik idén.

Vajon mikor kezdheti el csökkenteni a kamatot az Európai Központi Bank?

Az európai jegybank márciusban minden bizonnyal tartja a 4,5 százalékos alapkamatot. „Ami ennél érdekesebb, hogy miként változtatja gazdasági előrejelzését a negyedév végéhez közeledve az Európai Központi Bank. Mind az inflációt, mind a növekedést lefelé módosíthatják majd. A mostani 0,8 százalékos növekedés helyett 0,5 százalékos lehet az idei GDP-növekedési várakozást, nem lenne meglepő, hiszen stagnálás jellegű, recesszió közeli az euróövezeti gazdaság állapota” – mondta el a Trend FM, Reggeli Monitor című műsorában Nagy András, az Erste részvényelemzője.

Az egész évben nyomott maradhat az európai növekedés. „Infláció tekintetében 2,7 százalékos szintet várnak. A januári és februári hónapok ebből a szempontból kedvezőek voltak. Főként az élelmiszerárak csökkentek. A szolgáltatás-iparban az infláció továbbra is magas, 4 százalék körüli. Emiatt nem tudja hamar elkezdeni a kamat csökkentését az Európai Központi Bank” – részletezte meglátásait Nagy András.

Az Erste részvényelemzője erre az évre 4 százalékos bérnövekedést vár. Az Európai Központi Bank kivár, hogy ne legyenek másodkörös inflációshatások. Elemzők szerint inkább később kezdje el csökkenteni a kamatokat, minthogy túl korán kezdje el, ezzel is segítve az inflációt Európában.

A beszélgetésben szóba került még:

  • A német adatok továbbra is gyengébbek, mint a többi euróövezeti államé
  • Elég jók az olasz inflációs adatok
  • Milyen veszélyei vannak egy túl korai kamatcsökkentésnek

Nagy Jánossal, az Erste makrogazdasági elemzőjével és Nagy Andrással, az Erste részvényelemzőjével Nagy Károly beszélgetett a Reggeli Monitorban.

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás