A MOL közzétette új, 2030-ig szóló stratégiáját

2024.03.14. 09:08 • Erste Reggeli

A legfontosabb elemek a következők:

A MOL elkötelezett amellett, hogy továbbra is a klímasemlegesség érdekében dolgozzon, a fenntarthatóság mellett az energiaellátás biztonságát és a gazdasági versenyképességet is szem előtt tartva. A MOL célja, hogy 2023-ban 25%-kal csökkentse a CO2 kibocsátást a 2019-es bázisévhez képest. E cél elérése érdekében a beruházások mintegy 30-40%-a arra irányul, hogy csökkenjen a csoport szén-dioxid-kibocsátása.

Kutatás-termelés: a divízió biztosítja a pénzt a csoportszintű átalakításhoz. A kutatási-termelési üzletág átlagos napi termelése 90 ezer hordóegyenértékes felett lesz 2025 és 2030 között, az egységnyi közvetlen termelési költség pedig 6-8 dollár/hordóegyenértékes között maradhat ebben az időszakban, ami azt jelenti, hogy a MOL csoport legfontosabb készpénztermelő része lehet a kutatás-termelési tevékenység.

Feldolgozás-kereskedelem: a befektetések jelentős része a körforgásos megoldások és a fenntarthatóság irányába történik. A MOL 1,2 milliárd dollár feletti éves EBITDA-t szeretne elérni átlagos árréseket feltételezve. A nyereség mellett az ellátásbiztonság, a fenntarthatóság, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentése és további hatékonyságjavítás a fő cél.

Fogyasztói szolgáltatások: átalakulás integrált mobilitás szolgáltatóvá. A MOL többféle fogyasztói és mobilitási igényt kielégítő töltőállomások kialakítása felé szeretne lépni, és a termékközpontú működésről az ügyfélközpontú működésre kíván áttérni. A vállalati EBITDA célja 2030-ra 1 milliárd dollár, míg korábban 700 millió dollár EBITDA-t céloztak meg 2025-re a fogyasztói szolgáltatások üzletágban.

Körforgásos gazdaság: a magyar hulladékgazdálkodás átalakítása és a körforgásos gazdálkodás bővítése. A MOL célja, hogy a magyarországi hulladékgyűjtést úgy alakítsa át, hogy megfeleljen az uniós irányelveknek, és olyan újrahasznosítási folyamatokat vezessen be, ami növelheti a magyar ipar számára elérhető újrahasznosított alapanyagok mennyiségét. A MOL potenciálisan 1,5 millió tonna hulladékalapú alapanyagot tudna biztosítani partnereinek a jövőben.

Konzervatív adósságkezelés és versenyképes osztalék. A módosított stratégiai pálya lehetővé teszi, hogy a MOL továbbra is konzervatív eladósodottság mellett működjön, ami megfelelő pénzügyi mozgásteret biztosít a társaság számára. Ennek keretében a MOL továbbra is arra törekszik, hogy versenyképes osztalékot fizessen részvényeseinek. A társaság becslései szerint 2025 és 2030 között még óvatos makrogazdasági feltételek mellett is 2,1 milliárd dollárt fizethet ki részvényeseinek alaposztalékként. A 2025-2030 közötti időszakban a beruházások a becslések szerint 11,6 milliárd dollárt tesznek majd ki.

Véleményünk: A MOL új stratégiája a korábbi irány folytatása. Új üzletágként jelent meg a hulladékgazdálkodás, amely jól illeszkedik a vállalati célkitűzéséhez, hogy a cég növelje az újrahasznosított termékek mennyiségét és csökkentse a CO2-kibocsátást. A 2,1 milliárd dolláros alaposztalék 2025 és 2030 között mintegy 170 forintos átlagos részvényenkénti alaposztalékot jelent becslésünk szerint. Tavaly a MOL 152 forint alap és 202 forint rendkívüli osztalékot fizetett részvényenként, így a MOL szerintünk az alaposztalékot, ha minimális mértékben is, de emelni szeretné. A 2025-2030 közötti évi 1,9 milliárd dolláros átlagos éves beruházási összeg magasabb, mint az előző időszak (2018-2023) évi 1,8 milliárd dolláros átlagos beruházási mértéke. Úgy gondoljuk, hogy ezek reális tervek, amelyeket meg lehet valósítani – a szabad pénzáramlás valószínűleg még gyenge környezet esetén is pozitív lesz. A MOL 3,1 milliárd dollár EBITDA-t ért el 2023-ban, gyenge környezet esetén is képes a cég 2 milliárd dollár EBITDA-t elérni a számításaink alapján.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás