Lefelé csorognak a globális élelmiszerárak

2024.03.14. 10:25 • Agrár sarok

Az Erste előrejelzése szerint, az FFPI értéke lassuló ütemben ugyan, de tovább fog csökkenni, akár az egész év során. Ez azt jelenti, hogy az emelkedés egyre kisebb mértékű lesz. A referencia-időszak értékét (a 100 %-ot) ősszel érheti el.

Részindexek

A FAO Gabonaárindex átlagosan 113,8 pontot ért el februárban, ami 6,1 ponttal (5,0 %-kal) alacsonyabb januárhoz képest, és 32,9 ponttal (22,4%-kal) a 2023. februári érték alatt. A főbb gabonafélék nemzetközi árai hónapról hónapra csökkennek. A kukoricaexport ára esett a leginkább, mivel Argentínában és Brazíliában nagy termésre vonatkozó várakozások, valamint a tengeri kereskedelmi útvonal zökkenőmentes működését kihasználni vágyó Ukrajna versenyképes árak terhelték a piacot. A búza esetében a nemzetközi árak csökkenése főként az Orosz Föderáció erős exporttempója miatti alacsonyabb exportárak következménye, amely más országokból, különösen az Európai Unióból származó árakat is lefelé nyomta. A búza és a kukorica piacának lágyabb tónusával összhangban az árpa és a cirok világpiaci ára is mérséklődött. Februárban 1,6 százalékkal csökkentek a nemzetközi rizsárak, mivel az indonéz beszerzéseken kívül a friss import iránti kereslet alacsony maradt, és egyes beszállítóknál megkezdődött az új termés betakarítása.

A FAO növényi olajárindex átlagosan 120,9 pontot ért el februárban, ami 1,6 ponttal (1,3 %-kal) alacsonyabb a januárinál, és 15,0 ponttal (11,0 %-kal) maradt el az egy évvel korábbi szinttől. A csökkenés főként a szója-, napraforgó- és repceolaj alacsonyabb világpiaci árának köszönhető, amely bőven ellensúlyozta a pálmaolaj enyhén magasabb jegyzéseit. Februárban a szójaolaj nemzetközi ára jelentősen csökkent, főként a Dél-Amerikából származó bőséges szójabab-kibocsátás kilátásaira, az általában kedvező betakarítási feltételek közepette. Eközben a napraforgó- és repceolaj globális ára csökkent, tükrözve a tartósan bőséges globális exportkínálatot. Ezzel szemben a pálmaolaj világpiaci ára enyhén emelkedett februárban, a főbb délkelet-ázsiai termelő országok szezonálisan alacsonyabb termelése közepette.

A FAO tejárindex átlagosan 120,0 pontot ért el februárban, ami 1,3 ponttal (1,1%-kal) magasabb, mint januárban, de 18,6 ponttal (13,4 %-kal) elmaradt a tavalyi év azonos havi értékétől. Februárban a vaj világpiaci ára emelkedett a legnagyobb mértékben, amit az ázsiai felvásárlók megnövekedett importigénye és a szezonálisan csökkenő óceániai tejtermelés támasztott alá. Eközben a teljes tejpor ára – ha lassan is – tovább emelkedett, elsősorban a megnövekedett importkeresletnek köszönhetően, különösen a kínai import révén, amit részben ellensúlyozott az Európai Uniós árak csökkenése. A sovány tejpor ára stabil maradt, mivel az óceániai áremelkedést szinte ellensúlyozta az alacsonyabb európai uniós ár, ami nagyrészt a régióból származó alacsonyabb importkeresletet tükrözi a magasabb szállítási költségek és a Vörös-tengeri konfliktus miatti szállítási késedelmek miatt. A nemzetközi sajtárak is kismértékben emelkedtek, mivel az ázsiai érdeklődés emelkedett az EU lecsökkent készletei közepette.

A FAO húsárindex átlagosan 112,4 pontot ért el februárban, 2,0 ponttal (1,8%-kal) magasabb, mint januárban, megfordítva a hét hónapos egymást követő csökkenést, és 0,9 ponttal (0,8%-kal) maradt el az egy évvel ezelőtti értéktől. Legnagyobb mértékben a baromfihús nemzetközi jegyzései emelkedtek, ezt követte a marhahús, amit elsősorban a vezető importáló országok keresletnövekedése támaszt alá. A marhahús árának emelkedése a vártnál alacsonyabb ausztrál kínálatnak köszönhető, mivel a heves esőzések megzavarták a szarvasmarha szállítását a főbb termelői régiókból. Mindeközben a sertéshús ára enyhén emelkedett a megnövekedett kínai kereslet, valamint a nyugat-európai belső kereslet növekedése, és a tartós szűk kínálati helyzet közepette. Ezzel szemben a juhhús nemzetközi árai csökkentek a kínai import ütemének lassulása és az ausztráliai állomány újjáépítését követő rekordméretű termelés miatt.

A FAO cukorárindex átlagosan 140,8 pontot ért el februárban, 4,4 ponttal (3,2%-kal) magasabb, mint januárban, ami a második egymást követő havi emelkedés, és 15,6 ponttal (12,5%-kal) haladja meg egy évvel ezelőtti értékét. A Brazíliában a következő szezonra vonatkozó kilátásokkal kapcsolatos tartós aggodalmak a hosszan tartó, átlag alatti csapadékos időszakot követően továbbra is támogatták a cukor világpiaci árát, fokozva a szezonális felfelé irányuló nyomást. Emellett a két vezető exportáló ország, Thaiföld és India termelési visszaesésére utaló előrejelzések is hozzájárultak az áremelkedéshez. Ennek ellenére Brazília kulcsfontosságú növekedési területein február végén megnövekedett csapadékmennyiség és a brazil real gyengülése az Egyesült Államok dollárjával szemben visszafogta a cukor világpiaci árának emelkedését.

*A FAO élelmiszerár-indexe (FFPI) egy élelmiszer-árukosár nemzetközi árának havi változásának mértéke. Öt árucsoport-árindex átlagából áll, súlyozva az egyes csoportok átlagos exportrészesedésével 2014-2016 között

A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás