A megújuló energiatermelő a magyar osztalékkirály – a németeknél az autógyártók bőkezűek

2024.04.04. 09:24 • Podcast

„2022-ben negatív meglepetéssel élt, mert nem fizetett osztalékot, 2023-at tekintve viszont bepótolja ezt az Alteo. Megismételte a tavalyelőtti nyereséget tavaly is. Ezért 200 forint rendes, és 200 forint rendkívüli osztalékot fizet a cég. Összesen tehát 400 forintot fizet részvényenként, ami 12,5 százalékos osztalékhozamnak felel meg” – nyilatkozta Miró József, az Erste vezető elemzője a Trend FM Reggeli Monitor című műsorában.

Van, ahol emelkedett, van, ahol csökkent az osztalék a többi részvénynél, de mivel nagyot emelkedtek a részvényárfolyamok, ezért jobbára az osztalékhozamok csökkentek. „Egy BIF hozhat meglepetést, amely Szabályozott Ingatlanbefektési Társaságként nagy osztalékhozammal lepheti meg a részvényeseit” – részletezte meglátásait Miró József.

Jó osztalékfizetőnek számít az ANY Biztonsági Nyomda, de „hiába fizet többet”, ha a részvényára közben megduplázódott. Az osztalékhozama tehát összességében csökkent. Az átlaghozamok a korábbi 7 százalékról lejöttek 5 százalékra. 

Az Erste vezető elemzője arról is részletesen beszélt, hogy a következő 3-4 év kilátásait illetően olcsó részvénynek számít a Richter. „A Richter árfolyama és értékeltsége valószínűleg azért nyomott, mert a Vraylar árbevétel 1 milliárd dollár körül alakulhat 2028 után, és kérdés, hogy ebből mennyi fogja a Richtert illetni majd. Addig viszont sok pénzt fog keresni, amelyet új gyógyszerek akvizíciójára, és új készítmények kifejlesztésére fordíthat, illetve üzletfejlesztésre” – indokolta a pozitív várakozásait Miró József, az Erste vezető elemzője.

A német cégek többsége is bőkezű – a Bayer azonban nagyon tartalékol

A német DAX Index az első negyedévben 9 százalékot emelkedett. „Ez szép teljesítménynek nevezhető. A nyugat-európai tőzsdemutatók hasonló teljesítményt tudtak felmutatni. A német vállalatok exportorientáltak, ezért tudtak profitálni a cégek, annak ellenére, hogy a helyi gazdaság visszaeséssel zárt tavaly” – mondta Nagy András, az Erste részvényelemzője.

A Rheinmetal részvényei több mint 80 százalékot emelkedtek idén. A hadieszközöket gyártó cég profitál az orosz-ukrán háború miatt újraindult fegyverkezésből. Nemcsak más NATO tagországoknak vannak jelentős hadiköltései, de a németek is jelentős fejlesztésekbe kezdett. A német Rheinmetal ebből profitál.

A Siemens Energy 45 százalékot emelkedett idén, annak ellenére, hogy néhány üzleti területe korábban akadozott. Közben a Daimler Truck 37 százalékot emelkedett a felfutó megrendelések száma miatt. A teherautógyártó cég kezére játszik a megváltozott logisztika. Sok vállalat rövidíti az értékláncait, ez pedig a közúti beszállítókat erősíti.

Az adásban szóba került még, hogy: 

  • Harc az autópiacon a hagyományos és az elektromos gépjárművek között
  • A 6,5 százalékos osztalékhozam elég jelentősnek számít a BASF-től
  • A Bayer viszont szenved, bírósági perek miatt tartalékol

Miró Józseffel, az Erste vezető elemzőjével és Nagy Andrással, az Erste részvényelemzőjével Nagy Károly beszélgetett.

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás