Richter: Egyből három!

2024.06.12. 10:56 • Erste Kommentár

Tegnap, piaczárás után a Richter bejelentette, hogy lezárta a tárgyalásokat a Mithra Pharmaceuticals-sal, s megvásárolja az Estetrol (E4) hatóanyaghoz tartozó eszközöket. Ezzel a lépéssel egy új originális gyógyszer a DROVELIS (NEXTSTELLIS az USA-ban) kerül a Richter birtokába. S ugyanakkor a Richter viszi tovább a kutatást a menopauza kezelésére szolgáló indikációval rendelkező DONESTA esetében, amelynek a klinikai harmadik fázisú kísérletei idén év végéig fejeződhetnek be, s ha megkapja a szükséges engedélyeket 2026-ban kerülhet piacra. Így a Richternek egyből három originális készítménye lehet két év távlatában. Igaz az utóbbi két gyógyszer nem tekinthető „blockbuster”-nek, mint a cariprazine, de a Richter innentől kap (NEXTSTELLIS) és kaphat royalty bevételeket, s világszerte felépített nőgyógyászati értékesítési csatornáin keresztül értékesítheti az Estetrol (natív ösztrogén) tartalmú készítményeket. Egy szó, mint száz, ettől kezdve a Richter már nem csak egy originális gyógyszerrel rendelkező gyártó, hanem olyan, amelynek kettő ilyen gyógyszere van a piacon és kettő pedig a klinikai harmadik fázisban van, amelyből a most megvett portfólióval jött DONESTA, jó esélyes, hogy a harmadik ilyen gyógyszere legyen a Richternek. Ezzel pedig az uniós csatlakozás után megfogalmazott stratégia célhoz jóval közelebb került a cég, pláne azt is figyelembe véve, hogy már nem csak az idegrendszeri gyógyszerekre lesz kutatóbázisa, hanem a nőgyógyászati területen is, hiszen cirka 60 új „kutatóval” bővül a cég.

S beszéljünk a pénzügyekről. A cég 175 millió eurót fizet a tranzakcióban, amelynek szerintünk már nagyrészét (Mithra hitelezők) kifizette. Ugyanakkor az USA-ból a NEXTSTELLI után royalty bevételt kap, míg a DROVELIS után, amely a leggyorsabb árbevétel növekedést felmutató szere a Richternek (mintegy duplázással közel 12 Mrd Ft árbevétel tavaly) az év második felétől nem kell royalty-t fizetnie. Ugyanakkor a DONESTA klinikai kisérletek költségei, amik idén zárulhatnak, még bizonyosan költséggel jár. Különben a NEXTSTELLIS márkanév alatt forgalmazott fogamzásgátló, az USA-ban szintén hasít. A tavalyi első félévi 7,1 millió dollárról, 13,8 millió dollára emelkedett a második félévben. Vagyis ott is a duplázódó bevételeket látunk. Persze a bázis jelen pillanatban még alacsony, s most még nehéz megmondani hova futnak majd ki ezek a gyógyszerek, amelyeknek a szabadalmi védettsége valamikor 2030 után jár le. A mostantól Richter partnernek számító Mayne Pharma a NEXTSTELLIS esetében 2036-ig tartó szabadalmi védettségről beszél. Mindenesetre azért ezek nem összemérhetők, a cariprazinnal.

Összeségében elmondható, hogy a Richter több lábon állása dinamikusan tovább fejlődik ezzel a lépéssel, egy olyan portfólió irányába, amely tompítani fogja a cariprazine 2030-ban lejáró szabadalmi védettségből való visszaesést. S mint ilyen komoly pozitív előre lepésnek tekinthető.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás