…meg minden…
Megint jó nagyot estek az amerikai piacok, s most is azt láthattuk, hogy nyílik az olló. Ugyanis a Dow 1, míg a Nasdaq 2,5 százalékkal értékelődött le. Ha a grafikonra nézünk, akkor az S&P500 pár napos vívódás után pénteken zuhant be a 20-30 napos mozgóátlag alá, míg a Dow Jones egyelőre kitart.
Mindeközben vegyes üzeneteket láthatunk a piacról. Nem túl izmos a munkaerőpiac, vagy az ISM feldolgozóipari indexe, pláne az új rendelésállomány, ami csökken. Mindeközben a tartós fogyasztási cikkek rendelésállománya 9,8 százalékkal növekedett júliusban. Oké, az a múlt, de azért mégis… Mindenesetre a Sahm-szabály, amelyet különben 2019-ben alkotott meg a kitalálója, vagy éppen a hosszú-rövid hozamkülönbözet is azt sugallja, hogy jön a baj, jön a recesszió. Közben a Fed kamatcsökkentésére készülünk, de a hosszú hozamokban egyelőre nincs nagy csökkenési várakozás. (Akkor lenne, ha biztosabbá válna a recessziós forgatókönyv.) Így a várható kamatcsökkentés értékeltségben már valószínűleg limitált (pozitív) hatással lehet a részvénypiacra, miközben a recesszió körüli bizonytalanság, azaz az eredményre vonatkozó hatás jelenik meg az árazásokban (negatív) mint elsőrendű tényező. Ez pedig nem szívderítő a vételi pozícióban ülők számára.
Aztán itt van az infláció. Az EMU-ban az előzetes adat 0,2 százalékos emelkedést mutatott augusztusban. Holnap jön itthon az adat, s az is valószínűleg 0,2 százalékot fog mutatni hó per hó. Sőt, az egy nappal később megjelenő amerikai árromlás is hasonlót mutathat. Jól összesimultak ezek az adatok a világ különböző pontjain! Mindenesetre ez azt jelenti a forint szempontjából, hogy a vásárlóerő-paritás szerint ennek nem kéne változást okoznia az egyensúlyi árfolyamban, s ez igaz lehet az EURUSD keresztre is. Majd holnap, na meg holnapután meglátjuk!