A varázsgömb
Damodaran „varázsgömbje” szeptember elsején — amikor utoljára a részvénypiaci kockázati prémiumot számolta — 4,05 százalékot mutatott, ami további enyhe csökkenés az előző havi 4,06 százalékhoz képest. Ezek az értékek – mint korábban itt és itt is írtuk – erős piaci optimizmust tükröznek. Kevesebb, mint két héttel ezelőtt a piaci optimizmus gyakorlatilag az elmúlt 8 év mélypontjának környékén járt még. Ugyanis a kockázati prémium, amelyet az elmúlt 12 hónap adatai alapján számít a vállalatértékelési guru, azt mutatja meg hogy a vállalati „kifizetések alapján” mekkora a befektetők plusz hozamelvárása a részvényekre a kockázatmentes hozam fölött. Minél alacsonyabb ez az érték, annál optimistább, s minél magasabb, annál pesszimistább a piac.
Azóta újra nagyot romlott a hangulat, annak ellenére is, hogy a 10 éves hozam szeptember eleje óta 3,9 százalékról 3,6-ra esett, amely támogató lenne a részvénypiac számára, az S&P500 mintegy 3 százalékkal értékelődött le. E mögött két tényező állhat: (i) a kockázati étvágy csökkenése, azaz a részvénykockázati prémium emelkedése és/vagy (ii) az eredménykilátások romlása.
S&P500 hipotetikus EPS várakozások
Forrás: Bloomberg
Mint a fenti ábrán is jól látszik, egyelőre nem mutatkozik romlás az eredményvárakozásokban. Sőt, egy kis emelkedés látható, legfőképpen a 2026-os adatokban (normalizálódó világ). Vagyis az elemzői előrejelzések az elmúlt hetekben látott néha kiábrándító makrogazdasági adatok ellenére is optimizmust, puha landolást tükröznek. Ez pedig azt jelenti, hogy a félelmek a kockázati étvágyat csökkentették, s azt is elsősorban a növekedési részvényekben.
S igen, tegnap nem ezt láthattuk. A Dow Jones pl. esett, míg a Nasdaq emelkedett. Ez pedig annak tudható be, ami szintén nem látszik még az előrejelzésekben, hogy több nagy bank is óvatosságra intette a befektetőket. Például a JP Morgan elnöke arról beszélt, hogy a befektetők túlbecsülik a kamatbevételeiket és alul- a kamatköltségeiket. Erre esett is jó nagyot a részvény.
Szóval előbb jött a félelem növekedése, a kockázati étvágy csökkenése. Most pedig jönnek a rossz hírek? Csökkenni fognak a vállalati eredményvárakozások? Ezt nem tudom, de azt igen, hogy van bizonyos túlfeszítettség az árazásokban. Na meg az elnökválasztás előtti 1-2 hónapban a piac már inkább óvatossá szokott válni, növekszik a bizonytalanság. Szóval nem árt az óvatosság.