Már megint Boris, és itt van a Fed is
Sok évvel ezelőtt Boris Jelcinre, aztán Boris Johnsonra figyeltünk és aggódhattunk piacmozgató kijelentéseik kapcsán. Most megint itt van Boris, ezúttal egy ciklon képében, ami hirtelen áradásokat hozott Közép-Európa-szerte. Az áradások komoly károkat okoznak Csehországban, Ausztriában és Lengyelországban is.
Csehországban a Kofola lehet érintett, amelynek a legfontosabb üzemei Krnovban, Litovelben és Hanusovicében vannak, ahol komoly árvíz van. A VIG biztosító mind Ausztriában, mind Csehországban komolyabban érintett lehet, és itthon is lehetnek kárkifizetései.
Itthoni érintettek lehetnek a biztosítók, pl. a CIG és a Waberer’s. Az utóbbinak ugyanakkor a gépjárműbiztosítás a fő üzlete, ami valószínűleg kevésbé érinett. A legjobb tudomásunk szerint a logisztikai tevékenység sem érintett, a raktárak általában távolabb vannak a folyóktól. Ez alól kivétel lehet egy szerbiai raktár, de egyelőre onnan sem érkeztek olyan hírek, ami miatt aggódni kellene. Ugyanakkor a MOL finomítói a Dunához közel helyezkednek el, de emlékeink szerint nagyobb árvíz idején sem volt eddig probléma.
Mindeközben tekintetünket a Fed-re függesztjük, amely szerdán dönt az alapkamatról. A valamivel több mint egy éve 5,25 és 5,5 százalék között levő cél kamatráta csökkenhet vagy 25, vagy 50 bázisponttal. A piac igazán megosztott ebben a kérdésben, hiszen az implikált csökkentés 41 bázispontot mutat. Sokak szerint a Fed nem akar pánikot kelteni egy 50 bázispontos vágással, na meg az eddigi kommunikációja is a 25 bázispont felé hajlott. Szóval lehet, hogy semmi sem lesz jó. A 25 bázispontot kevesellheti a piac, míg az 50-től pánikba eshet, azzal a felkiáltással, hogy „ennyire rossz a helyzet?”.
Viszont az látszik, hogy két ülés alatt összesen 75 bázispont jön ki a hozamokból számítva. Szóval nagyon erős a várakozás, hogy vagy most, vagy a következő ülésen jön az 50 bázispont. S ha ez nem lenne elég, annyira intenzív csökkentést várnak, hogy az implikált hozam jövő ilyenkorra már 2,75 százalékon áll, ami cirka 250 bázispontnyi csökkentést jelentene az elkövetkező egy évben. Mivel 8 ülés van ebben az időszakban, ez azt jelenti, hogy két alkalommal is 50 bázispontos kamatvágásnak kellene jönnie. Szóval elég dinamikus kamatcsökkentési periódus veheti kezdetét a héten.