Szokatlan módon élesztenék fel a kínai gazdaságot
Nem mindennapi bejelentést tett a kínai jegybank elnöke, Pan Gongsheng. A gazdaság élénkítése érdekében egyszerre több fronton igyekeznek lazítani a monteráis politikán, ami intő jel lehet, hogy mennyire látják súlyosnak a gazdaság helyzetét Kínában a vezetők.
A bankok számára előírt kötelező tartalék arányát a mostani 10 százalékról 50 bázisponttal csökkentik, de a pontos időzítés még nem ismert. A 14 napos fordított repó 10 bázispontos csökkentését követően most a 7 naposat vágják 20 bázisponttal 1,5 százalékra, amelyet a kínai jegybank a legfontosabb rátájának tart újabban.
Emellett egy 114 milliárd dollár (800 milliárd jüan) értékű „részvénystabilizációs” alap lehetséges felállításáról is szó esett, amely likviditási segélyt nyújtana részvények visszavásárlására, és a brókercégeknek lehetővé tennék, hogy hozzáférjenek a központi bank forrásaihoz. Ennek lehetősége azért merült fel, mert a kínai tőzsdeindexek ötéves mélypont közelében vannak jelenleg is.
Némi kedvezmény a lakosságot is érinti, átlagosan 0,5 százalékkal csökkentik a meglévő, összesen 5300 milliárd dolláros jelzáloghitel állomány kamatát, ezzel igyekeznék a fogyasztást is ösztönözni.
Egyes elemzők szerint az élénkítő csomag a következő négy negyedévben akár 1-1,1 százalékos GDP növekedést is hozhat magával, amelynek csak kisebb része, nagyjából 0,2 százalékpont csapódhat le az idei naptári évben.
A bejelentés hatására a kínai és hongkongi tőzsde is szárnyalni kezdett, mindkettő több, mint 3 százalékot ugrott nyitás óta, a jüan pedig minimálisan erősödött a dollár jegyzésével szemben.