Gloster: Impozáns árbevétel, romló marzsok

2024.09.26. 11:17 • Erste Vállalatelemzés

A Gloster szeptember 25-én publikálta első féléves eredményét. A társaság a Systemfarmerrel együtt és a nélkül is közzétette az első hat hónap számait. Elemzésünkben mi a Systemfarmer nélküli számokra összpontosítunk, viszont a 2023-as bázisnál figyelembe vesszük a P92 számait is, melyek akvizíciója 2023 augusztusában zárult, de a teljes eredménye beszámított a Gloster csoport éves eredményébe. Ezeknek a módosításoknak az elvégzését szükségesnek tartjuk annak érdekében, hogy a társaság organikus folyamatairól tiszta képet kaphassunk, kiszűrjük az akvizíciók torzító hatását, másrészt így tudjuk a féléves eredményt konzisztensé tenni modellünkkel és egyben 2024-es eredményvárakozásunkkal. Ez ugyanakkor azt is eredményezi, hogy év/év összehasonlításaink adott esetben jelentősen eltérnek a Gloster által publikált értékektől, valamint nem teljesen szakszerű módon IFRS szerint publikált eredményt hasonlítunk össze magyar számviteli szabványok (HAS) szerinti beszámolóval.

A Gloster az első félévben a (a Systemfarmer nélkül) 5,4 milliárd forintos árbevételt ért el, ami gyakorlatilag középértéke az előzetes eredményvárakozások 5.040-5.810 millió forint közti sávjának, és 22%-os növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest. Az EBITDA 443 millió forint volt, ami viszont inkább az alsó éle az előzetesen publikált 430-522 millió forint közti sávnak, s 4%-os növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest.

Az adózott eredmény 240 millió forint volt az első félévben (szintén a Systemfarmer nélkül) a tavalyi 49 milliós első féléves veszteséggel szemben.

A Systemfarmerrel együtt 6,2 milliárd forint volt az árbevétel, 522 millió forint az EBITDA és 309 millió forint az adózott eredmény.

A szegmensek tekintetében a Cloud üzletág a modellezés során alkalmazott feltételezésnek megfelelő ütemben bővült, a nemzetközi szoftverfejlesztés pedig annak duplájával. A rendszerintegrációs árbevétel viszont enyhén visszaesett. Vagyis pont a legnagyobb hozzáadott értékű üzletágak esetében volt a leggyorsabb a növekedés, az általunk vártnál gyorsabb, aminek elvileg az EBITDA marzs növekedését kellett volna eredményeznie. Ez azonban nem következett be, sőt, tovább a tavalyi 9,6%-ról csökkent 8,2%-ra. Szegmensenkénti bontás hiányában nem látszik, hogy mely üzletág okozza a gyenge marzsot, bár az árbevételi trendek erre vonatkozóan is árulkodók lehetnek.

Véleményünk hasonló, mint az előzetes számok közzétételét követően. Árbevétel esetében továbbra is reálisnak tekintjük a 11,2 milliárd forint elérését (Systemfarmer nélkül). Az 1,7 milliárd forintos EBITDA azonban már az előzetes számok alapján sem tűnt elérhetőnek. Ezt lényegében megerősítette a mostani eredmény. Hüvelykujjszabály szerint az éves EBITDA harmadát tudja a társaság az első félévben, kétharmadát pedig a második félévben realizálni a szezonalitás miatt. A formális logika alapján most nagyságrendileg 1,3-1,4 milliárd forintos EBITDA tűnik reálisnak (Systemfarmer nélkül) az év egészére.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás