Kamatcsökkentés előtt áll az EKB – szárnyalnak a bankok az Egyesült Államokban
Az elmúlt évek inflációs válsága után kifejezetten üdítő folyamatok játszódnak le a kontinensen. A fogyasztói árindex ugyanis az euróövezetben ismét visszatért a jegybanki célnak megfelelő, 2 százalék alatti tartományba. Eközben a gazdaságok - élükön az idén enyhe recesszióra számító Németországgal,- továbbra is gyenge teljesítményt nyújtanak. Mindezek függvényeként holnap újabb kamatcsökkentést vár a piac az Európai Központi Banktól. „Az irányadó betéti kamat a jelenlegi 3,5 százalékról 3,25 százalékra csökkenhet” – erősíti meg a piaci konszenzust az Erste vezető makrogazdasági elemzője a Trend FM Reggeli Monitor című műsorában.
Nyeste Orsolya szerint ugyanakkor nem várható a testülettől, hogy elsietik a kamatcsökkentéseket a jövőben, hiszen több intő jel is akad. Leginkább a továbbra is magasabb szinten ragadó maginfláció, amit elsősorban a szolgáltatások áremelkedése hajt. Hosszabb távon, jövőre azért itt is mérséklődés várható, hiszen akár a GDP, akár a bérkiáramlás lassulása miatt egyre kisebb tér mutatkozik a szolgáltatók számára a további áremelésekre. „Valószínűleg az EKB is megmarad a jól bevált jegybanki kommunikációs panelnek számító, adatvezérelt üzemmód kihangsúlyozása mellett” – tette hozzá az elemző.
Már látják a vállalatok a fényt az alagút végén
„Mindenképpen pozitív hatása lesz az Európai Központi Bank kamatcsökkentéseinek a vezető euróövezeti országok növekedésére” – folytatta Nyeste Orsolya. A német gazdaság szempontjából például abszolút az látszik, hogy túl szigorú az ottani vállalkozások számára a jelenlegi monetáris politika. Az alacsonyabbra kerülő kamatoktól így a beruházások élénkülése várható. Ezt támasztják alá a friss GDP-előrejelzések is. „Idén az eurózónában fél százalék körüli, szerény növekedésre lehet számítani, ami jövőre 1 százalékra pöröghet fel. Ebben a beruházások élénkülése is szerepet játszik” – tette hozzá az Erste vezető makrogazdasági elemzője.
Persze nagy kérdés, hogy a kezdődő vállalati optimizmust mennyire törheti le az amerikai elnökválasztás végeredménye. A republikánus jelölt, Donald Trump ugyanis nem csak Kínával, hanem az Európai Unióval szemben is újabb importvámok bevezetését tervezi, amennyiben hatalomra kerül. Nyeste Orsolya szerint ez egyértelműen negatív hatással lenne az európai gazdaságokra, főleg az olyan exportorientált államokra, mint Németország vagy Magyarország. Ugyanakkor sok esetben nem úgy, és olyan mértékben szoktak megvalósulni a választási ígéretek, mint ahogyan a kampányban elhangzanak. „Arra azonban mindenképp fel kell készülni, hogy a következő időszakban inkább a bezárkózás politikája érvényesülhet, és csökkenhet a globális kereskedelem szerepe” – zárta gondolatait Nyeste Orsolya.
Hasítanak az amerikai bankok
Javában zajlik, és eddig minden várakozást felülmúl a gyorsjelentési szezon az Egyesült Államokban. A bankok kifejezetten impozáns teljesítmény nyújtanak, a JP Morgan, a Wells Fargo, a Goldman Sachs, a Bank of America és a Citibank is felülmúlták az elemzői konszenzust. „Ebben elsősorban az játszott szerepet, hogy a nettó kamatbevételek nem estek vissza a harmadik negyedévben, és a pénzintézetek vagyonkezelési, kereskedési üzletága is kifejezetten jól húzott” – magyarázta az eredményeket az Erste részvényelemzője. Péntek Ádám hozzátette, hogy nemcsak a negyedéves számok, hanem a kilátások is kifejezetten pozitívak. A Fed kamatcsökkentési ciklusa is kedvezhet a bankok számára.
Az alacsonyabb kamatok egyébként összességében serkentik az amerikai gazdaságot, és így a vállalatok teljesítményét. Talán a biztosítási szektor jelent kivételt, ahol a vállalatok leginkább kötvényekbe fektetik a díjbevételeiket. Márpedig a kötvények kamatai, és az ebből származó árbevétel így visszaeshet a Fed lépései miatt. Összességében azért a biztosítókat sem kell félteni. „A legnagyobb pozitívum ugyanakkor, hogy a magas kamatok időszakában, az elmúlt években sem esett vissza jelentősen az amerikai gazdaság teljesítménye, és a lakossági fogyasztás, hanem jól túlélte ezt az időszakot” – tette hozzá Péntek Ádám.
A beszélgetésben még szóba került az is, hogy:
- mi várható a Magyar Nemzeti Bank jövő heti kamatdöntésétől?
- milyen teljesítményre számíthatunk az amerikai technológiai szektortól?
- hogyan fogadták a befektetők a Tesla vadiúj, robotaxi szolgáltatását?
A műsor első felében Nyeste Orsolyát, az Erste vezető makrogazdasági elemzőjét, majd Péntek Ádámot, az Erste részvényelemzőjét kérdeztük. A műsorvezető Imre Lőrinc.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
Ez a podcast a műsor vágott, szerkesztett változata.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.