Trump és a Fed
Trump még megválasztása előtt többször nyilatkozott arról, hogy a Fed-nek nem kellene kamatcsökkentésekkel beavatkoznia a választásokba, és az USA leendő elnökeként amúgy is neki kellene döntenie a kamatokról. Ezért a téma olyannyira napirenden van, hogy Powellt a csütörtöki döntés után meg is kérdezték az esetleges távozásáról, amelyre határozott nem volt a válasz. Sőt, szűkebb körben állítólag azt is mondta, hogy csak a halála esetén üresedne meg széke a mandátumának lejárta, 2026 május 15. előtt.
Csak hogy tisztázzuk, a történelemben nem ez az első eset, hogy az USA elnöke bele szeretne szólni a kamatpolitikába. Például Nixon és Johnson is fejébe vette ezeket a dolgokat. Utóbbi végül személyes találkozó keretein belül „támadt” a Fed elnökre, s próbálta meggyőzni őt a kamatok emelésének szükségtelenségéről.
Sokan azt mondják, hogy a Fed az egy privát intézmény, s milyen dolog lenne, ha az elnök belenyúlna egy magáncég dolgaiba. De a helyzet valójában nem így van. Az FOMC-nek, azaz a nyíltpiaci bizottságnak, amely a kamatokról dönt, hét olyan tagja van, akit az elnök nevez ki 14 évre és négy olyan tagja, akit a 12 regionális Fed egy-egy delegáltja közül választanak ki, vetésforgóban egy-egy éves időintervallumra. Ezek a regionális Fed-ek vannak magánkézben, méghozzá számos nagy amerikai bank tulajdonában, s ez a négy ember tekinthető a piac képviselőjének az FOMC döntéshozói közül.
Powell például a hét „állami” FOMC tag közül került ki. Annak idején még Obama nevezte ki ebbe a pozícióba, ami 2028 január 31-ig szóló megbízatást jelent, s nem újraválasztható. Mivel elnöki mandátumának 2026-os lejártát követően már csak két éve van hátra tagként, ezért nem is lehetne újraválasztani elnöknek. A Fed élére különben annak idején Trump nevezte ki, majd Biden meghosszabbította négy évvel, s a szenátus 80 képviselője is jóváhagyta. A kinevezési procedúrára ad iránymutatást a törvény, de a leváltásra nem. A legfelsőbb bírók úgy ítélik meg, hogy a Fed elnökét csak abban az esetben lehet leváltani, ha például kötelességmulasztást vagy visszaélést követ el. Szóval egy eltávolítási kísérlet esetén Powell nagy valószínűséggel megnyerné a pert az elnök ellen. S van még egy fontos tényező is. Ugyan a szenátus összetétele részben változik idén, de csak maximum a harmadában, s még a republikánus szenátorok többségi véleménye is az, hogy a Fed-nek és döntéseinek függetlennek kell lennie és maradnia.
De a legerősebb érv a változás ellen, az maga a piac. Trump eléggé költekező gazdaságpolitikát kíván megvalósítani. Ehhez pedig szüksége lesz a piaci finanszírozásra. Ha nem állna a másik oldalon a független Fed, akkor a politikai tervek finanszírozása olyan mértékben megdrágulhatna – a hozamok emelkedésén keresztül –, hogy azok nem lennének végrehajthatók. Talán ezért is láthatjuk azt, hogy Trump mostanában nem beszél erről a témáról, s az egyik tanácsadója is úgy nyilatkozott a minap, hogy Trump valószínűleg hagyni fogja Powellt kitölteni a mandátumát.