Donald Trump béketerve szárnyakat adott a BUX-nak

2024.11.11. 15:08 • Erste Market Sztori

Az amerikai választásokat és Donald Trump győzelmét követő napon a BUX kitört a hónapok óta épített ferde tetőből, s elindult észak felé. A technikai kép biztató, hiszen a „fülescsészeszerű” alakzatból általában akkora emelkedés szokott jönni, amilyen mélyen a csésze alja van.

Megtette a magáét Donald Trump katalizátora

Mint korábban már több fórumon is elmondtuk, a régiós részvényindexek és a BUX is nagyon nyomott árazással forog. Sőt, a valamivel 6 alatti előremutató PE ráta majdnem a fele az elmúlt 20 évben mért átlagos értéknek. Ez alapján akár komoly felértékelődési potenciál rejtőzhet az amúgy történelmi csúcson levő indexben.

Az elmúlt mintegy három hónapban az index ugyan a korábbi csúcs környékén tartózkodott, de valahogy nem volt képes tovább emelkedni. Viszont a Trump-féle katalizátor megtette hatását. Ugyanis a régiós árazásokra sok máson túl az orosz háború és annak kockázatai is nyomást gyakorolnak. Trumpnak viszont elég határozott elképzelése van a háború gyors lezárásáról.

Erről annyit lehet sejteni, hogy a megszállt területek, ezentúl autonóm területek lennének Ukrajnán belül. Ennek elfogadására pedig úgy venné rá az oroszokat és az ukránokat, hogy orosz berzenkedés esetén növelné az ukránok támogatását, mind anyagilag, mind fegyverekkel, mind pedig a fegyverarzenál kiterjesztésével, amellyel akár már komoly oroszországi célpontok is „háborús zónává” válhatnának.

Ukrán ellenállás esetén pedig egyszerűen levágná a támogatásokat. Mivel úgy tűnik, hogy Trump nem csak elnök lesz, hanem mind a szenátust, mind a képviselőházat uralni fogja, ezért az elkövetkező két évben szinte teljhatalma lesz. Vagyis akár napok alatt elfogadtathat egy nagyon nagy arányú támogatást is Ukrajna számára. Szóval a jelenlegi választási eredmények szerint – a képviselőházban is vezetnek a republikánusok, de még nincs végeredmény – jó esély kínálkozhat a gyors béke elérésére.

Mit jelenthet a béke a magyar piac számára?

Mit jelenthet ez a magyar piac számára? Az olaj és gázellátás biztonságának potenciális növekedését nem kell magyaráznunk.

  • Az OTP profitjának 10 és 6 százaléka rendre Oroszországból és Ukrajnából jön.
  • A Richter talán belátható időn belül tudna újra fedezeti ügyletet kötni a rubelre, s lehet, hogy annak gyengülése is megállna. Ráadásul árbevételében 15 százalékkal szerepelnek az oroszok, amelyet sokan kockázatnak gondolnak. Szóval ez a kockázat csökkenne.
  • A MOL esetében javulna az ellátásbiztonság, hiszen a legutóbbi fejlemények kapcsán cirka 500 millió dollár kockázatot vállalt át, azzal hogy már nem a magyar, hanem az ukrán-orosz határon veszi át az olajat. Igaz, hosszabb távon az Ural-Brent differenciál is valószínűleg csökkenne, de annak nagy részét úgyis elveszi az állam. Sőt, ha tovább spekulálunk, lehet hogy nem kellene végül erőltetett tempóban leválni az orosz energiahordozóról.

Persze ezek mind nagyívű és messzire vezető spekulációk, amelyekből lehet, hogy semmi sem fog megvalósulni. A lényeg a magyar piac alacsony értékeltségében rejlik, amely most kapott egy katalizátort, s az beindította a piac átértékelődését.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás