Lélegzetvisszafojtva …
Lélegzetvisszafojtva figyeljük a ma megjelenő amerikai inflációs adatokat. Ennek több oka is van. Egyrészt az elmúlt időszakban megtörni látszott a csökkenő trend, másrészt ez lesz az első adat az elnökválasztás után, s mint tudjuk a Fed és a megválasztott elnök viszonya nem rózsás. Szóval, ha netán erősebb lenne az inflációs nyomás a vártnál (2,6 százalék vs. 2,4 szeptemberben) az nem lenne jó, de még kellemetlenebb lenne, ha – a már így is felfelé kunkorodó – maginfláció nem a vártnak megfelelően stagnálna (3,2 százalék), hanem esetleg mégis emelkedne.
Az infláció és maginfláció alakulása az USA-ban
Forrás: WSJ
Az aggodalomra meg is van az ok, mert szeptemberben már látszott az árnyomás az élelmiszer, a ruházkodás, a gépkocsi biztosítás és a légiközlekedési árakban.
A félelem pedig az ennek kapcsán emelkedő 10 éves hozamok miatt van, ami a választások után bekövetkezett rally-t fékezte be tegnap azzal, hogy az amerikai 10 éves hozam újra nagyobbat, 4,4 százalék fölé emelkedett.
Az amerikai és a magyar 10 éves hozam korrelációja
Forrás: Bloomberg
Míg az amerikai részvénypiac már érzékenyebben reagál erre a változóra, addig a magyar piac nem. Erre a válasz az lehet, hogy a magyar piac még mindig nagyon alulértékeltnek tűnik pl. PE alapon és historikus összehasonlításban, míg az amerikai indexekre ez nem igaz. Na meg a magyar hozam „nyugodt” maradt, mint a fenti ábrán is láthatjuk.