Richter: Miért, vagy mégis?
A Richter látványosan gyengébben teljesít az elmúlt hetekben, miközben a piacok alapvetően jól teljesítenek. Ebben valószínűleg a gyógyszergyártó részvények piacán világszerte tapasztalható gyengeség játszhat szerepet. Az alábbi ábrán jól látszik a Bloomberg által számított index és a Richter részvényárfolyama közötti együttmozgás.
A Richter és a Bloomberg World Pharmaceuticals index korrelációja
Forrás: Bloomberg, Erste
S ebből az is kitűnik, hogy az esésében a Richter felülteljesítő volt, de cserébe az elmúlt hetek fordulatában is csak lagymatagon vett részt. Ebben pedig a forint gyengülése is szerepet játszhat, a Richter alapvető jó piaci megítélése mellett. A dollárhoz képest az elmúlt időszakban mintegy 30-40 forint volt az elmozdulás, míg az EURHUF viszonylatában 15-20 forintról beszélhetünk. A Richter bevételeinek 93 százaléka keletkezik alapvetően euróban vagy dollárban, de nagy a rubel kitettség is. A cég legnagyobb piaca az USA, majdnem 28 százalékos részesedéssel, míg Oroszország cirka 15 százalékot képvisel az értékesítési mixben, ami éves szinten valamivel több, mint 2 milliárd euróra, azzal valamivel több, mint 800 milliárd forintra rúg. Szóval az elmúlt időszak árfolyammozgásai még annak ellenére is valamelyest pozitívan hathattak a pénzügyi eredményre, hogy (i) a költségek egy része is euróban vagy dollárban keletkezik; (ii) a cég prudens fedezeti stratégiát követ, ennek köszönhetően a nettó devizakitettségeit jelentős részben fedezi. Például félévkor mintegy 400 millió dollár és 60-70 millió euró árbevétel volt lefedezve kb. egy évre előre, ami a teljes bevétel mintegy negyede. Ha feltételezzük, hogy ez a nettó kitettség felét jelenti, akkor az elmúlt időszak forintgyengülése mintegy 15 milliárd forinttal emelné meg az eredményszintet, ha így maradna.
A kockázat viszont a rubel, amelynek esetében nem lehet fedezeti ügyletet kötni, viszont cserébe jelentős volatilitást tud felmutatni az orosz fizetőeszköz. Ugyan a cég próbálja csökkenteni a kitettséget skontó ügyletekkel, de a még így is 50 milliárd rubel kintlévőség átértékelődése jelentős kockázatot hordoz magában. Ilyen volt a múlt héten bezuhanó rubel árfolyam, amikor 60 fillért esett a kurzus, s ezzel — átmenetileg — mintegy 30 milliárd forint átértékelődési veszteséget okozhatott volna a Richternek. Szerencsére azóta a RUBHUF árfolyam visszatért a korábbi szintre, de a negyedéves árfolyam még így is mintegy 20 fillérrel marad el a harmadik negyedévitől. (A készletek átértékelődésének negatív hatása már az előző negyedévben el lett számolva, azaz az utolsó negyedéven, ennek már kisebb lesz a hatása, ami elsősorban a gyengébb negyedéves oroszországi bevételben fog megjelenni.)
Rubel-forint keresztárfolyam
Forrás: Bloomberg, Erste
Mindent egybevetve, a forint esetleges tartósabb gyengesége a Richter eredményére pozitív hatást gyakorol, míg a gyenge rubel negatívat. Ugyanakkor hosszabb távon alapvetően az előbbi hatás érvényesül jelentősebb méreténél fogva. Ugyanakkor nem szabad elfeledkeznünk arról, hogy a cég eredménye — árfolyamhatásoktól tisztítva, 382-es EURHUF árfolyamon számítva — a tavalyi évhez képest dinamikus növekedési pályán van.