Kétarcú a magyar gazdaság teljesítménye – a török geopolitikai szándékokat az energia is mozgatja

2024.12.09. 09:22 • Podcast

„Folytatódott a magyar gazdaság visszaesése negyedéves alapon. A részletes adatokból az látszik, hogy az ébredő lakossági fogyasztást kioltotta a visszaeső beruházás. A külső konjunktúra gyengélkedése visszahúzta a nettó exportot, ezzel együtt a magyar gazdaságot” – nyilatkozta a Trend FM, Reggeli Monitor című műsorában Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője.

A mezőgazdaságot főleg az aszály sújtotta, és az ipar illetve az építőipar sem teljesített jól. Ezeknek az ágazatoknak a gyengélkedését a szolgáltatások ellensúlyozták. „Elsősorban a feldolgozóiparban és a villamosberendezés gyártásának fejlesztéseiben láttunk visszaesést. Ezekre hatással van természetesen a német felvevőpiac visszaesése” – értékelte a magyar gazdaság visszaesésének további jellemzőit Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője. A vállalati és lakossági oldalon is alacsony a bizalom a gazdaság fellendülése iránt.

„Nem biztos, hogy elérte a magyar gazdaság a mélypontot a 3. negyedévben” – zárta gondolatait Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője.

Törökország nagyot fordított energiapiaci helyzetén

„Jó hírek vannak azzal kapcsolatban, hogy Törökország vagy akár Románia el tudja látni földgázzal Magyarországot, ha egyszer az orosz szállítások leállnak” - mondta el Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője a Reggeli Monitorban.

Nagyon komoly kutatás-termelési szerződést kötött a török állami céggel a MOL. Törökország európai területein lehetnek majd komoly találatok. „Törökország délkeleti területén voltak eddig az államnak a legnagyobb kőolajmező felfedezései. Ezek azért tudtak felfutni, mert komoly kiegyezés van a törökök és az ottani kurdok között. Nagyon sok kurd helyezkedett el az ottani kőolajiparban” – részletezte a változásokat Pletser Tamás.

Az Erste olaj- és gázipari elemzője megemlítette azt is, hogy a Ciprus környéki, tengeri földgázlelőhelyek az egyik legnagyobb felfedezésnek számítanak. Több ezer milliárd köbméter földgáz lehet a tengerpart mellett, pont a görög-török Ciprus határánál. 

„Akár egy földgáz-megállapodás is elhozhatná a békét a több évtizedes ellenségeskedések végét Törökország és Ciprus között” – összegzett Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője.

Az adásban szóba került még az, hogy:

-          Az elmúlt 2 év árnyéka vetül a magyar gazdaságra

-          6-7 év alatt nagyok lettek a társadalmi különbségek Isztambulban, elsősorban két- olykor háromszámjegyű infláció miatt

A teljes beszélgetést itt hallgathatják vissza. A műsor első felében Nagy Andrást, az Erste részvényelemzőjét, majd Péntek Ádámot, az Erste elemzőjét kérdeztük. A műsorvezető Nagy Károly.

 

Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.

Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.

A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás