Tovább emelkedett az infláció és ….
A ma közzétett inflációs adat a vártnak megfelelően 3,7 százalékot mutatott november hónapra. Az újra emelkedésnek indult élelmiszerárak, na meg pl. az üzemanyagárak, amelyek az előző hónapban több mint 5 százalékkal csökkentek, most pedig 0,7 százalékkal emelkedtek, szintén szerepet játszottak. Annak viszont örülhetünk, hogy a maginfláció 4,5-ről 4,4 százalékra csökkent, ami jó jel lehet a jövő év tekintetében, amikor átmeneti inflációs ráta emelkedést láthatunk majd, pl. a hatóági áremelések miatt, de ezek hatása később lecsenghet.
A telekommunikációs árak nem változtak, azaz úgy tűnik, hogy maradtak a kedvezményes árak, amelyek meglepték a piacot októberben, s erőteljesen lefelé húzták az inflációs mutatót. Az ünnepek, az év végéig nagy valószínűséggel maradnak a kedvezményes telekom árak. Az izgalom januárban jöhet, hogy maradnak-e a kedvezményes csomagok. Erről aggregát szinten februárban, az akkor közlésre kerülő januári inflációs adatokban találhatunk majd iránymutatást.
Viszont az EMU-ban folytatódott a dezinfláció. Ott havi szinten 0,3 százalékkal csökkentek, nálunk pedig 0,5 százalékkal emelkedtek az árak. Ez pedig a korábbi 408,5 forint körüli értékről 411,8-re emelte meg a vásárlóerőparitás szerinti EURHUF egyensúlyi árfolyamot. Ez ugyan nem jó hír, pláne annak fényében, hogy decemberben tovább emelkedhetnek az árak, s akár 4 százalék fölé is kerülhet az éves inflációs mutató, de azért nem szabad elfelejteni, hogy az egyszerűsített (sima inflációval számított) modellünk szerint a régiós devizák árfolyama messze a vásárlóerőparitás szerinti egyensúlyi árfolyam szint alatt van. Vagyis messze erősebbek, mint a forint.
A forint és a régiós devizák relatív PPP egyensúlyi és a valós árfolyama az euróhoz képest
Forrás: Bloomberg, Erste