Hatalmasat ment
Hatalmasat, több mint 5 százalékot emelkedett az Alphabet árfolyama tegnap arra a hírre, hogy a cég jelentős lépést ért el az új fejlesztésű kvantum chip, a Willow fejlesztésében. Ugyanis a cég kvantumszámítógépe 10 másodperc alatt old meg egy olyan problémát, amelyet egy mai erős szuperszámítógép kvadrillió (angolul: septrillion) azaz 1024 év alatt oldana meg. Csak segítségül: a világegyetem 13,8 milliárd, azaz 13,8*109 éves. Vagyis ha az ősrobbanáskor már létezett volna a fent említett szuperszámítógép, az még a kanyarban sem járna a feladat megoldásával, amit az Alphabet gépe 10 másodperc alatt oldott meg. Az új processzor ugyanakkor még messze van a kereskedelmi forgalomba hozataltól. Már csak azért is, mert még rengeteg mindent kell megoldani a kvantumszámítástechnikában ahhoz, hogy piacképes legyen. Ez olyan, mint a robotaxi. Ha sikerül a fennálló problémákat megoldani, akkor az teljesen meg fogja változtatni a világot. Az egyik ilyen probléma, hogy ezek a számítógépek pontatlanok. Nem olyanok, mint amiket ma használnak, vagyis ugyanarra a feladatra nem feltétlenül ugyanazt az eredményt adja meg kétszer egymás után. Szóval van még mit fejleszteni rajta.
Mindenek ellenére egy olyan böhöm nagy óriás, mint az Alphabet, amelynek piaci kapitalizációja 2.000 milliárd dollár fölött van (az amerikai GDP 10 százalékát közelíti) jó nagyot emelkedett. Ugyanis az M7 részvények közül az utóbbi időben lemaradó volt, miközben az értékeltsége PE és EV/EBITDA alapon is a legalacsonyabb a csodálatos hetes közül. Ugyanis 22,5-es PE rátán forog az idei eredményvárakozásokkal, miközben az M7 mediánja 37-en áll, míg átlaga 62-n! Az EV/EBITDA tekintetében ezek az értékek 15,4, 25,5 és 40. Ezeket a számokat kissé megkavarja, hogy az Nvidia esetében a Bloomberg a tavalyi eredménnyel számol (108-as PE ráta), de ha a valós ideit veszük figyelemebe, ami 46,2, akkor is jóval magasabb értékeket kapunk, mint amin az Alphabet forog. (A Tesla torzít még nagyot a 165-ös előremutató PE rátájával.) Szóval az Alphabet-nek igazándiból a bejelentés inkább katalizátornak tűnik, mint azonnal aprópénzre váltható eseménynek. A technikai képet nézve is azt láthatjuk, hogy az MACD vételi jelzést adott, aminek szintén lehet örülni.
Mindenesetre az esemény megmozgatott számos más kvantumszámítógép papírt is. Ilyenek a Rigetti Computing vagy a D-Wave, az IonQ viszont csökkenéssel válaszolt. Ezek a cégek amúgy nagyot emelkedtek az elmúlt időszakban, azaz a korrekció, amelyet az MACD is mutat, teljesen természetesen tűnik az egyes esetekben. S nem szabad elfelejteni, hogy ezek a cégek veszteségesek, s még egy jó darabig azok is lesznek.