Nincs megállás!

2024.12.12. 13:50 • Erste Kommentár

Annak ellenére, hogy a Nasdaq eléggé magas értékeltségűnek tűnik, tegnap megint új csúcsra tudott emelkedni. Sőt, a mágikus 20.000 pontos határt is nem csak „átvitte”, hanem fölötte is tudott zárni.

Ebben jelentős szerepet játszott az Alphabet, ami a tegnapelőtti ugrás után újabb 5,5 százalékot tudott emelkedni. Míg tegnapelőtt a quantum computing játszotta a főszerepet az emelkedésben, mint katalizátor, most az MI technológiájának újabb mérföldköve, a Gemini 2.0 Flash Experimental, ami egy rendszeren belül tud szöveget, képet és audio file-okat generálni. Az MI megoldás pedig a google keresőt felhasználva összefoglalókat készít az adott témában az előfizető felhasználóknak. Kérdezhetnénk, hogy mi a nagy dobás ebben, s a válasz az, hogy semmi. Illetve jelentős előrelépésnek számít azok után, hogy az OpenAI gyakorlatilag két év óta, mióta megjelent uralja ezt a chatbot piacot. S azért lehet jelentős ez az előrelépés, mert azzal, hogy ez a megoldás a google search-re épül, jobb eredményeket szállíthat, mint a Microsoft kereső megoldására támaszkodó OpenAI. Szóval az eddigi hátrány leküzdésében jelentős előrelépés lehet az új verzió megjelenése. Így az eddig árazásban is az M7-től lemaradó Alphabet folytatta a felzárkózást a tegnapi kereskedésben, s lendületet adott a Nasdaq emelkedésének.

A fentiektől függetlenül a Nasdaq nem tűnik olcsónak.

Indexek PE értékeltsége

Forrás: Bloomberg, Erste

Mint a fenti ábrából is jól látszik, a Nasdaq az elmúlt 20 év átlagos előremutató PE értékeltsége fölött forog mintegy 50 százalékkal. Ebben fontos szerepet játszanak az M7 részvényei, azon belül is a Tesla, ami a tegnapi emelkedéssel egy őrületes, 175-ös előremutató PE rátán forog. Csak emlékeztetőiül, ez azt jelenti, hogy egy részvényért annyit kell fizetnünk, mint amit 175 év alatt termel meg a cég az idei eredménnyel számítva. Ez azért mégiscsak soknak tűnik, s — valljuk be — eléggé lufi gyanús még akkor is, ha a robotaxi esetleges gyors elterjedése hatalmas profittal „ajándékozza” meg a céget. Ugyanis kb. tizenhétszereznie kellene a profitot rövid időn, néhány éven belül, hogy ez az értékeltség megállja a helyét. Erre van egy jó példa, az MI technológia áttörés és az Nvidia technológiai előnye, mint legegyszerűbb — de nem biztos, hogy a legjobb — példa. A legjobb mesterséges intelligencia chip-et gyártó cég az elmúlt két évben több mint megtízszerezi, megtízszerezte az eredményét (a 2025-ös pénzügyi éve jövő januárban zárul), s 2026-ra már 4,36 dollár egy részvényre jutó eredményt várnak tőle a 2023-ban látott 26 cent után. Ez pedig gyakorlatilag pont 17-szeres eredménynövekedés lehet 3 év alatt. Szóval nem alaptalan a magas értékeltség, de hatalmas optimizmust tükröz, s a kockázatokat és az időfaktort ignorálja. Éppen ezért gondolják egyesek, hogy valójában már a „mikulás ralli”-t látjuk, annak ellenére is, hogy azt december 24. és a januári második kereskedési nap közé szoktuk tenni. Sőt, sokan egyetértenek azzal, hogy a mostani emelkedés már inkább a jövőbeli jó teljesítmény terhére megy. Vagyis, amit most nyerünk a réven, azt jövőre elveszthetjük a vámon.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás