Megvan a tőzsdék új kedvence

2024.12.13. 13:46 • Erste Market Sztori

Pár napja jelentette be az Alphabet, hogy áttörést ért el a kvantum-számítástehnika területén. A vállalat új, Willow névre keresztelt csipje állítólag olyan számítási feladatot volt képes megoldani percek alatt, amely egy hagyományos számítógépnek sokmilliárdszor milliárd évbe telne. A hír izgalmat keltett a befektetők körében is, aminek hatására az Alphabet árfolyama új történelmi csúcsra emelkedett.

Katalizálta az Alphabet árfolyamát a kvantum-számítástechnika

Bár a szakértők szerint a kvantum-számítástechnikának egyelőre nem igazán van valós felhasználási területe, a jövőben ez megváltozhat. A Quantum Insider szeptemberi előrejelzése 2035-ig ezermilliárd dolláros gazdasági hatást tulajdonít a technológiának, a kvantumszámítógépek gyártói számára 50 milliárd dollár bevételt prognosztizálnak a következő 10 évben, miközben 840 ezer új munkahely létesülhet.

Ezek után nem meglepő, hogy a kvantum-számítástechnika területén mozgó vállalatok az utóbbi időben a befektetők figyelmének középpontjába kerültek. Az időzítéshez az is hozzájárulhat, hogy az idei (és tavalyi) év legizgalmasabb befektetési sztorija, a mesterséges intelligencia (MI) veszíteni kezdett a vonzerejéből, amit az Nvidia árfolyamának elmúlt hetekben látott korrekciója is jól mutat.

A befektetők új izgalmakra vágynak, és ezt a kvantum-számítástechnika területéről érkező hírek szolgáltatták. Ahogy már utaltunk rá, az Alphabet hétfői bejelentésére pozitívan reagált a piac, a rákövetkező két nap során 11 százalékkal nőtt a cég árfolyama, igaz, ebben az MI-területen való előrelépés is közrejátszott. Önmagában ez nem tűnik rendkívülinek, de mivel eleve a világ egyik legértékesebb cégéről van szó, ez több mint 260 milliárd dollárral növelte a piaci kapitalizációját, ami már jobban jelzi a hír jelentőségét.

Nem csak az Alphabet kaszált

Ha csak az árfolyam elmozdulását vesszük alapul, akkor ennél sokkal nagyobb növekedésre is láthattunk példát az elmúlt hónapokban, ezek közül talán az alábbi kettő a legizgalmasabb:

IonQ: kvantumszámítógépek fejlesztésével foglalkozó cég, idén az egyik legnagyobb mértékű növekedést produkálta a szektoron belül. Az októberi hónapot még 9 dollár alatt kezdte, a múlt hét végén azonban már 38 dolláron zárt. Igaz, eközben masszívan túlvetté vált, így az elmúlt napokban korrigált, de így is több száz százalékos növekedést tudhat maga mögött alig pár hónap leforgása alatt.

Az idei évet 51,6 millió dollár bevétellel zárhatja az elemzői várakozások szerint, ami közel 90 százalékkal magasabb, mint tavaly. Jövőre pedig az idei kétszeresére nőhet a bevétel. A növekedés figyelemreméltó, de mivel a nyereséges működésre még valószínűleg sokat kell várni, a cég 6 milliárd dollár fölötti piaci kapitalizációja egyelőre nem látszik indokoltnak, így erősen túlértékeltnek tűnik a papír.

Rigetti Computing: A vállalat kvantum-számítógépeket és szupravezető kvantumprocesszorokat fejleszt. Ügyfelei közé tartozik többek között a NASA, az Egyesült Államok Légiereje és a HSBC bank. Az IonQ-nál kisebb szereplő a szektorban a maga 2 milliárd dolláros piaci kapitalizációjával. Növekedésben azonban lekörözi, ugyanis az elmúlt két hónapban nagyjából tízszeresére emelkedett az árfolyama. Mindezt úgy, hogy nyereséget szintén nem termel, és a bevételek alakulása sem annyira biztató. Az idei 8 százalékos visszaesés után, jövőre 47 százalékos növekedést vár az elemzői konszenzus, de még így is csak 16,2 millió dollárról beszélünk, ami bőven 120 körüli P/S mutatót eredményez. (Az Alphabetnél ez valamivel 6 fölötti.)

Látható tehát, hogy az árfolyamok megugrása nincs arányban a cégek eredményeinek javulásával. A kezdeti lelkesedés fennmaradásához szükség lesz arra, hogy a profitabilitáshoz vezető út láthatóvá váljon.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás