Cukor nélkül, kérem!

2024.12.16. 11:55 • Agrár sarok

Induljunk szokás szerint Ukrajnából! A téma aktualitását is az adja, hogy Ukrajnában és nálunk is végéhez közeleg a cukorrépa betakarítása. Ukrajnában 253,4 ezer hektárról - vagyis a terület 98 százalékáról - 12,1 millió tonnát takarítottak eddig be, átlagosan 47,7 tonna/hektáros hozammal. A cukortermelés megfelel az előző évi szintnek. 2024-ben Ukrajna várhatóan 2000 óta a legnagyobb mennyiségű cukrot exportálja - több mint 700 ezer tonnát. 2024-ben a cukorrépával bevetett terület 258 ezer hektárra nőtt.

Én is hírt adtam arról már e portálon, hogy 2020 júniusáig Ukrajna aktívan szállított cukrot az uniós piacra, de június elején az Ukrtsukor szövetség kérésére a kormányuk exportengedélyt vezetett be, és az EU "vészfékező" rendszert alkalmazott az ukrán cukorszállításokra. Jelenleg a cukor 419 EUR/t vám megfizetésével szállítható az EU piacára. 2025. január 1-jétől 2025. június 5-ig Ukrajna folytathatja az EU-ba irányuló cukorexportot, de a mennyiség 109,4 ezer tonnára korlátozódik. Ezt a kontingenst a 2021. július 1. és 2023. december 31. közötti időszak átlagos éves behozatali szintje határozza meg, amely 262,653 ezer tonna volt.

Csökkenő világpiaci cukorárak

A csökkenő világpiaci árak és a gyenge exportkereslet jellemzi most leginkább a cukorpiacokat. Az ISO, a Nemzetközi Cukorszervezet éppen a napokban mérsékelte a 2024/25-ös szezonra vonatkozó hiány-előrejelzését. A határozott csökkenő ártrend ellenére ez az, ami viszonylag magasan tartja a világpiaci cukorárakat. De meddig? A válasz viszonylag egyszerű, mivel a jövő évi termésvárakozások jó ellátással kecsegtetnek. Az előbb említett 2,5 millió tonnás többlet várhatóan 3 millió tonnás többletbe fog fordulni, ami 2018/19 óta a legmagasabb lehet. Nos, ennek további árcsökkenés lesz a következménye. Annál is inkább, mert a globális fogyasztás növekedése igen lelassult. Az éves fogyasztásnövekedés trendvonala jelenleg évi +1 százalék alatt van, ami többé-kevésbé a globális népességnövekedés üteme, szemben a 20 évvel ezelőtti évi +2 százalékkal – más szóval az egy főre jutó átlagos globális fogyasztás szinte már nem emelkedik. Európa és Észak-Amerika csökkenését Dél-Ázsia emelkedése nehezen ellensúlyozza. Az európai cukorszektor szereplői kifejezetten pesszimisták jövőjüket illetően. A cukorterület 2025-ben tovább csökken, mivel az emelkedő költségeket - a klímaváltozás miatt - már reménytelen hozamemelkedéssel ellensúlyozni. A növényvédelem nehezülése mellett a szigorodó szabályozás és az ellátási lánc növekvő elvárásai a fenntarthatósággal kapcsolatban, azok a tényezők, amelyek a rossz hangulathoz (és növekvő termelési költségekhez) hozzájárulnak.

Ugyanakkor, az EU cukorárai továbbra is a világpiaciak felett vannak, vagyis vonzó exportcélpont vagyunk. A mérleg várhatóan 2024/25-ben 16,6 millió tonnás cukortermeléssel és 14,2 millió tonnás fogyasztással számolnak. Az export duplája lesz az importnak, de leginkább feldolgozott termékekben.

Incredible India

Az ismert indiai reklámszlogen a cukorszektorban – ezen erős piacbefolyásoló országban - az etanol-bekeverés megtízszereződését jelentette öt év alatt. A 1,5-ről 15 százalékra növelés még nem a cél, de jelentős cukormennyiségeket von ki a piacról. Ha India tovább bővíti a nád etanol felvevőpiacait az ipar és a termelők jövedelmének támogatása érdekében, akkor tovább gerjeszti a termelés növekedését. Ha azonban az etanolpiac bővülése lelassul, és nem tud lépést tartani a termelés növekedésével, az ipar és/vagy a kormány ismét a nagy mennyiségű cukorexport felé fordulhat, hogy elmozdítsa a többletet, ami a világpiacra nehezedne.

Brazil dilemma

A brazil nádfeldolgozás cukor vagy etanolgyártás felé való terelése súlyos világpiaci tényező, hiszen a világpiaci export háromnegyedét képviselik. Mivel a jövedelmezőség a döntő, jövőre a kisebb nádtermés ellenére is több cukrot fognak gyártani, mint idén, növelve ezzel a világpiaci kínálatot. Trump november eleji megválasztásával a dollár erősödött a reállal szemben is.

Összeségében tehát a nemzetközi piacok továbbra is az árcsökkenés felé mutatnak. Itthon is csökkennek a fogyasztói cukorárak. A novemberi átlagár például 9 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbi szintnél, és 4-gyel az előző havinál. Arra számítok, hogy a csökkenés tovább fog folytatódni 2025 első felében is. A nemzetközi piacon fordulatot szinte csak egy jelentős brazil terméskiesés tudna hozni. Itthon az árak a kereskedelem kezében vannak, de arra számítok, hogy nálunk sem ért véget a csökkenő trend.


Forrás: KSH

 

A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Címlapkép: Shutterstock Inc.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás