Kifolyik a pénz a kezedből? Tippjeinkkel megtudhatod, hogyan tegyél félre!

2024.12.17. 16:21 • Így kezdd el

A pénzügyi tervezés nem arról szól, hogy minden élvezetről le kellene mondanod. Éppen ellenkezőleg! Az a cél, hogy úgy irányítsd a pénzed, hogy megvalósíthasd a vágyaidat, és közben nyugodtan aludhass éjszaka. A megtakarítás nem büntetés, hanem egy lehetőség arra, hogy biztonságot teremts és elérd a céljaidat. Higgy magadban, ez is menni fog! 

Miért fontos a költségvetés-tervezés? 

A pénzügyi tervezés segít abban, hogy ne költekezz túl, és legyen félretett pénzed a váratlan helyzetekre vagy a jövőbeni terveidre. Ha nincs rálátásod a pénzügyeidre, könnyen előfordulhat, hogy hónap végén már csak néhány forint marad a zsebedben, és ez hosszú távon stresszes és fenntarthatatlan életmódot eredményezhet. 

1. lépés: Rögzítsd a fix költségeket!

A te nagymamád is kockás füzetben vezette a kiadásokat? Ezt te is könnyen megteheted vagy nyiss meg gyorsan egy Excel táblát! Az Excel előnye, hogy automatikusan tud számolni, így gyorsan látni fogod, hol állsz. De akár különböző mobilalkalmazások is segíthetnek. Minden hónap elején érdemes összeírni a fix kiadásaidat. Ezek azok a tételek, amelyekről biztosan tudod, hogy minden hónapban jelentkeznek, például: 

  • Lakbér vagy rezsi 
  • Hiteltörlesztés vagy más kötelező fizetni valók 
  • Élelmiszer 
  • Telefon- és internetdíj 
  • Bérlet vagy üzemanyagköltség 

2. lépés: Számold ki, mennyi pénzed marad szabadon!

Miután összeírtad a fix költségeidet, nézd meg, mennyi pénz marad a fizetésedből! Ez az összeg az, amit további kiadásokra vagy megtakarításra fordíthatsz. Például: 

  • Szórakozás (mozi, étterem, kávézás) 
  • Ruházat vagy személyes kiadások 
  • Egyéb, nem rendszeres költségek (ajándékok, utazás) 

Ebből az összegből már megtervezheted azt is, hogy mennyit szeretnél félretenni.  

Tipp: Gondolj a megtakarításra is úgy, mintha fix kiadás lenne! Ez azt jelenti, hogy a fizetésed beérkezésekor azonnal félreteszed ezt az összeget, mintha másra már nem is lenne elérhető. Ez segít abban, hogy ne csábulj el, és ne költsd el. 

3. lépés: Határozd meg, mennyit tegyél félre!

Hogy mennyit tegyél félre, az attól függ, milyen céljaid vannak, és mennyit keresel.  

Ha most kezded, akár egy kisebb összeg is elég lehet – a lényeg a szokás kialakítása. Kezdd például havi 10%-kal, majd idővel növeld ezt az arányt, ha lehetőséged van rá. 

4. lépés: Legyen tartalékod váratlan helyzetekre!

Az egyik legfontosabb dolog, hogy legyen egy vésztartalékod. Ez az az összeg, amihez csak akkor nyúlsz, ha tényleg muszáj, például, ha elromlik a telefonod vagy elveszíted a munkádat. Az ideális cél az, hogy 3-6 havi fix költségeidet félretedd. 

5. lépés: kövesd nyomon a kiadásaidat!

Az egyik leggyakoribb hiba, hogy az emberek nem követik a kiadásaikat. Pedig, ha pontosan tudod, mire megy el a pénzed, könnyebben megláthatod, hol tudsz spórolni. Például lehet, hogy észreveszed, hogy túl sokat költesz étteremre vagy felesleges dolgokra. 

Hogyan vezetheted nyomon a kiadásaidat? 

  • Kockás füzet: Egyszerű és átlátható. Csak írd le minden este, mire költöttél aznap. 
  • Excel-tábla: Ha szereted a technológiát, az Excel kiváló választás. Automatikus számításokkal könnyen követheted, hol állsz. 
  • George: Internetbanki és mobilalkalmazási szolgáltatásunk, a George Web és a George App is segít abban, hogy lásd, mire mennyit költesz egy hónapban. Így azt is könnyebben eldöntheted, milyen kiadásokból érdemes egy kicsit visszavenni azért, hogy többet tehess félre! 

6. lépés: Tartsd magad a tervhez!

A pénzügyi tervezés csak akkor működik, ha betartod, amit elhatároztál. Ehhez segít, ha reális célokat tűzöl ki, és rendszeresen ellenőrzöd, hogy tartod-e magad a költségvetéshez. Hónap végén nézd át, mi sikerült jól, és hol tudsz javítani. 

Már elég motiváltnak érzed magad? Fogj egy kockás füzetet vagy nyiss meg egy Excel-táblát, és kezdj neki a költségvetésednek! Később hálás leszel magadnak ezért a döntésért. 

A befektetéseknél mindig fontos, hogy megfelelő forrásból tájékozódj, és ne hozz megalapozatlan döntéseket. Tartsd szem előtt, hogy kockázatmentes befektetés nem létezik, így mindig tájékozódj az egyes befektetések kockázatáról és várható hozamáról! Ha információra van szükséged, bátran fordulj tanácsadóinkhoz! 

Higgy magadban! Az Erste már hisz benned. 

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás