ALTEO: Itt az új stratégia

2025.01.10. 08:57 • Erste Vállalatelemzés

Az ALTEO tegnap közzétette az új, 2030-ig szóló, stratégiáját, melynek főbb pontjai a következők:

  • A szabályozói piacon és a menetrendezésben a piacvezető szerep megőrzése. Elektromos tárolói kapacitás fejlesztése. Regionális terjeszkedés.
  • Megújuló energiaportfólió jelentős növelése, igazodva a többségi tulajdonosok (pl. MOL, ~2.500 GWh 2030-ig) fejlesztési igényeihez.
  • Energetikai szolgáltatások üzletággal részvétel a tulajdonosi kör beruházásaiban.
  • Energiakereskedelemben jelentős volumen növelés.
  • Körforgásos gazdaságban mind vertikális, mind horizontális, jelentős (méretugrás) növekedés.

Régiós terjeszkedés a célkeresztben, amely a magyar piacon kívül elsődlegesen Szlovákiát, Horvátországot és Szerbiát célozza (másodlagosan Románia, Csehország, Lengyelország, stb…) 1.500-2.000 MW kapacitású zöldplatform kialakítása.

Összességében 2-2,5 milliárd euró beruházást tervez a cég 2030-ig, melynek köszönhetően 300 millió euró EBITDA elérése a cél úgy, hogy a befektetett saját tőkén és hitelen együttesen 9-10 százalék körüli megtérülést érjen el (forintban számítva). Ehhez a nagymértékű beruházási aktivitáshoz nemzetközi méretű tőkeemelést hajtana végre.

Az osztalékfizetés a növekedéshez szükséges beruházások méretének függvénye.

Ezek a tervek messze túlmutatnak a hétfőn publikált elemzésünkben figyelembe vett beruházásokon, s mintegy EBITDA hatszorozást vetítenek előre az elkövetkező hat évben, ami éves szinten 35 százalék körüli növekedést jelent átlagosan. Valószínűnek tartjuk, hogy a tőkeemelés egyes, nagyobb projektekhez vagy akvizíciókhoz kötődhet, így akár több lépésben is megvalósulhat. Ha a 2004 év végére várható 37 milliárd saját tőkével és 12 milliárd nettó adóssággal és a modellben számított 27 milliárd forint szabad pénzárammal számolunk, a 41 milliárd nettó (49 milliárd bruttó a 8 milliárd állami támogatás miatt a 70 MW-os akkumulátor tároló esetében) már eldöntött beruházás / akvizíció mellett, s feltesszük, hogy 2 milliárd euró beruházás valósul meg 70 százalékos eladósodottsággal, akkor mintegy 206 milliárd forint (500 millió euró) tőkeemelésre lenne most szükség számításaink szerint. Ez valamivel több mint kétszerese a jelenlegi (91 milliárd forint) saját tőkének, azaz a jelenlegi részvényárfolyam mellett nagyjából háromszorozódna a kibocsátott részvényállomány. Ez is azt sugallja, hogy a tőkebevonás nagy valószínűséggel több lépésben valósul meg, s nagy valószínűséggel kisebb hígulással kell majd a végén számolnunk. Ez persze azt is jelenti, hogy a jelenlegi részvényekre vetített EBITDA valamivel több lehet mint 100 millió euró az évtized végére, míg a modellben kicsivel több, mint 50 millió eurót becsültünk (24,8 milliárd forint) 2029-re. Ennek alapján a tegnap közzétett stratégia egyértelműen pozitív.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás