Réz: a fém, ami nélkül nincs se elektrifikáció, se urbanizáció

2025.01.14. 14:39 • Erste Ötletgyár Mini

Milyen anyag a réz?

A réz a periódusos rendszer 29. eleme, vörös színű kemény fém, aminek kiváló elektromos vezető tulajdonságai vannak. Elsősorban elektromotorok, huzalok és kábelek alapanyaga, de jelentősebb felhasználási területei közé tartoznak az ipari és háztartási klimatizációs eszközök is. A réz gyakorlatilag nélkülözhetetlen a motorokban, transzformátorokban, illetve a legtöbb áramvezetésre használt kábelben.

A réz az ezüst után a második legjobb elektromos vezető, és a hővezető képessége is jóval az acél (30x) és az alumínium (1,5x) fölött van. Eközben nagyságrendileg olcsóbb, mint az ezüst. Fontos tulajdonsága még, hogy nem mágnesezhető, illetve nem szikrázik, emiatt nem helyettesíthető számos szerszám- és katonai eszközben. Nem válik törékennyé 0 Celsius fok alatt sem. A réznek alacsony értéke van a reaktivitási sorozatban, ami azt jelenti, hogy nagyon nehezen korrodál. Emellett viszont könnyen ötvözhető és megmunkálható, nem véletlenül a legősibb fém nyersanyag az emberi civilizációban (bronzkor).

A réz piaca

A réz piaca a becslések szerint 177 milliárd dollárt ért el 2024-ben. A növekedési ráta évi 7,5% lehet az előrejelzések alapján (The Business Research Company). A piac mérete 2029-re elérheti a 254 milliárd dollárt. Más elemzőházak is hasonló növekedést becsülnek, a Data Bridge szerint a 2024-es a 320 milliárd dolláros globális rézpiac 477 milliárd dollárra nő 2031-re, ami évi 5,9%-os növekedést jelent. A két cég előrejelzése közti nagyságrendi különbség abból is ered, hogy mit tekintünk rézpiacnak. A Data Bridge a feldolgozás szélesebb körét hasonlítja össze, illetve az utóbbi cég a réz újrafeldolgozását is bele foglalja az előrejelzésébe.

A globális rézpiac alakulása (milliárd USA dollár)

Forrás: The Business Research Company

A rézkereslet fő hajtóereje a zöldenergiára való átállás, az elektromos autók térnyerése, az urbanizáció, az építőipar, a mesterséges intelligencia és az 5G hálózatok. A becslések szerint a következő évtizedekben előállított réz több mint fele az új, megújuló energetikai megoldásokhoz kapcsolódik. Korábban a fém árjegyzését az egyik legjobb gazdasági indikátornak tartották (Dr. Copper) az aktivitás mérésére, mivel a változó konjunktúrára érzékenyen reagált a réz ára. Ezért kiváló előrejelzője volt a recessziónak vagy a fellendülésnek.

Fontos tudni a rézről, hogy felhasználás után a réz nem vész el, hanem beépül a termékekbe, épületekbe, használati eszközökbe, amit később újra lehet hasznosítani. 1900 és 2020 között az Egyesült Államok 186 millió tonna rezet fogyasztott, am azt jelenti, hogy egy főre vetítve közel 565 kilogramm fémet építettek be amerikai eszközökbe, épületekbe és termékekbe ebben az időszakban. Ugyanezen 120 év alatt a világ rézfogyasztása 750 millió tonna volt – vagyis az USA-n kívül felhasznált réz fejenként 75 kilogrammot tett ki (forrás: US geological survey, Erste számítás).

A réz keresletnövekedése

A réz iránti kereslet tehát nőni fog, a kérdés csupán az, hogy milyen mértékben. A Nemzetközi Energiaügynökség a réz piacáról írt 2024-es becslése szerint a 2023-as 25,86 millió tonnás kereslet 2030-ra 31,1 millió tonnára, 2040-re pedig 36,38 millió tonnára nő azon zöldítési politikák alapján, amit az országok korábban már elfogadtak. Ha a világ a nettó zéró 2050-es célok felé haladna, ez a fogyasztás pár százalékkal magasabb lenne. Ez az évi 2,5-3,0%-os keresletnövekedés nem tűnik nagynak a többi kritikus anyaghoz képest, de a 25 millió tonna eleve egy magas bázis. Az elmúlt 75 év során egyébként évi 3,1%-os keresletnövekedés volt rézre a BHP Insights becslése szerint. Emellett látható, hogy rövidtávon, legalábbis 2030-ig gyorsabb növekedésre számít a piac.

Az IEA rézkeresleti forgatókönyvei szektorok szerint felbontásban

Forrás: Nemzetközi Energiaügynökség (IEA)

Néhány további érdekesség a réz keresletéről

2023-ban egy átlagos legyártott:

  • utasszállító repülőgép 4.000 kg,
  • európai villamos szerelvény 1.000 kg,
  • 5 ajtós, 5 személyes, belsőégésű motorral szerelt személyautó 22 kg,
  • laptop 0,7 kg,
  • okostelefon 16 gramm

rezet tartalmazott. (forrás visualcapitalist.com).

Egy átlagos észak-amerikai (USA, Kanada) családi ház kb. 200 kg rezet tartalmaz, amiből 88,5 kg csak az elektromos vezetékek részaránya. Ezt perspektívába helyezve, egy 2011-ben született észak-amerikai a várható élettartama során a becslések szerint 424 kg rezet fog "elfogyasztani".

A réz iránti keresletet tovább fogja hajtani a zöldítés és a mesterséges intelligencia.

Néhány érdekes példa a zöldítés és a mesterséges intelligencia területéről:

  • Egy elektromos gépjármű 60-80 kg rezet tartalmaz, 3-4x annyit, mint egy belsőégésű motorral szerelt gépjármű.
  • Egy standard 3MW-os szélturbina felszereléséhez és üzemeltetéséhez 4,7 tonna réz szükséges, aminek 53%-a a kábelekhez és a bekötéshez, 24% pedig a turbinához és az áramtermeléshez kapcsolódik.
  • Egy átlagos napelem park esetében minden MW napenergia kapacitás kiépítéséhez 2.450-6.985 kg réz szükséges, elsősorban a rézvezetékek miatt, amelyek vezetik a megtermelt áramot.
  • A Microsoft 500 millió dollárból megépített új chicagói Mesterséges Intelligencia adatközpontja a felújított kiszolgáló elektromos infrastruktúrát is beleszámolva 2.177 tonna rezet használt fel.
  • Egy olyan átlagos észak-amerikai AI adatközpont, amit súlyozva 1 MW elektromos áram működtet, az arányosan kb. 27 tonna rezet fog tartalmazni a közeljövőben. Az észak-amerikai adatközpontokhoz kapcsolható infrastruktúra mérete 2020 végén 33 milliárd USD volt. Ezt 9%-os, egyébként relatíve konzervatív CAGR növekedéssel felszorozva a 2030-ra 70 milliárd, 2040-re 185 milliárd USD-t fog kitenni (jelenértéken számolva).

A réz kínálatának alakulása

Az IEA a már említett 2024-es elemzésében becslést ad arra is, hogy a rézkínálat milyen forrásból fog származni. Az előrejelzés szerint 2040-ben az APS forgatókönyv szerint (ez veszi figyelembe a már elfogadott politikai döntéseket) a 36,4 millió tonnás keresletet 25,4 millió tonna új, elsődleges termelés és 10 millió tonna újrafeldolgozás fogja kielégíteni szemben a 2023-as 21,4 millió tonna elsődleges termeléssel. Vagyis növelni kellene a rézbányászat volumenét, ha a világ meg szeretne felelni ennek a kihívásnak. A réz globális újrahasznosítási aránya becslések szerint jelenleg 4:5, azaz a valaha kibányászott réz 80%-a jelenleg is használatban van.

A kínálati oldal azonban számos kockázattal szembesül. Ezek a következők:

Csökkenő rézkoncentráció a meglévő bányákból

Az egyik legnagyobb kockázat, hogy a meglévő bányák egyre kisebb koncentrációjú kőzetet kénytelenek bányászni. A becslések szerint a kibányászott kőzet réztartalma a 2000-es 0,92%-ról 2025-re 0,53%-ra csökken globálisan. Ez azt jelenti, hogy egyre több kőzet kibányászására van szükség a kínálat fenntartásához, miközben az egy tonna réz előállításához szükséges költség és energiafelhasználás fokozatosan nő. Ez önmagában is emeli a réz árát.

Átlagos rézérctartalom a kibányászott kőzetben

Forrás: Bloomberg NEF

Kevés az új lelőhely, koncentrálódik a kitermelés és a finomítás

Az elmúlt egy évtizedben mindössze két jelentősebb új bányanyitás volt a világban, egyrészt a bányanyitás nehézségei, másrészt a réz relatíve ritka előfordulása miatt. A termelés emiatt is koncentrálódik. A legnagyobb termelő, Chile adja a világ kínálatának 27%-át, 5,6 millió tonnát (2021). Itt található a két legnagyobb bánya, az Escondida és a Collahuasi. Chilét Peru (10%), Kína (8%) és a Kongói Demokratikus Köztársaság (8%) követi – ez a négy ország adja a világ rézbányászatának 53%-át, vagyis a kitermelés rendkívül egyenlőtlen a világban. A kőzet megmunkálása és a réz finomítása esetén még jelentősebb a koncentráció – Kína a réz 54%-át állítja elő, tehát itt még inkább jellemző a dominancia. A világpiacon azért voltak változások: Kongó 2010-ben még a top10-es listára sem fért volna fel, jelenleg pedig a világ 3. legnagyobb kitermelője az évi 2,5 millió tonnával, míg Indonézia évi 840.000 tonnás kitermelésével a világ termelésének 4%-át adja, de a térség magas érc koncentrációja miatt ez öt éven belül megduplázódhat.

Az új bányák nyitásának nehézségei

Egy rézbánya nyitása évtizedes folyamat a jelentős környezeti terhelés, az infrastruktúra kiépítése, az engedélyek megszerzése és az előkészületek miatt. Nem véletlen, hogy új bányák nyitására alig kerül sor. A bánya nyitása során jelentős vízforrásra is szükség van, ami további nehézség. A rezet jellemzően más anyagokkal együtt bányásszák, leginkább az arany, az ezüst és a cink a kísérő fém. Az ércet tartalmazó kőzet nagy részét külszíni kitermeléssel hozzák felszínre (open mining), ami olcsóbb technológia, mint a mélyművelés (underground mining). A bányászat után a kőzetet több lépésben nagyon apró szemcsékre törik össze, utána következik az anyag kiolvasztása.

Új technológiák megjelenése

Ami reménykedésre ad okot, az az új bányászati eljárások megjelenése. Az egyik ilyen az I-Pulse-nak nevezett új kutatási technológia, ami az Ivanhoe Mining nevű kanadai cég fejlesztése. Ez egy nagyfeszültségű hullámok segítségével történő keresés, hasonló az olajiparban használt szeizmológiai eljárásokhoz. A különbség annyi, hogy ezzel nagy keménységű kőzetekben nagyobb mélységben is fel lehet becsülni az érctartalmat. A másik az új kőzettörési eljárások, melyek fizikai törés helyett ultrahangos eljárással történő kőzettörést jelentenek. Ez egy energiatakarékosabb forma, ami lehetővé teszi, hogy alacsonyabb érctartalmú kőzet is feldolgozható legyen, és jelentősen csökkenthető a feldolgozás energiafogyasztása.

A réz piaca feszültebb lehet a jövőben

Összességében elmondható, hogy a réz piaca várhatóan feszültebb lehet 2030 után, mint ma. Abban konszenzus van, hogy a kereslet fog gyorsabban nőni, a kínálat pedig a kitermelés rugalmatlan mivolta miatt lassabban. Az új kitermelés iránti kereslet a mostani 21-22 millió tonnáról 25 millió tonna fölé nő. Ezzel párhuzamosan a kínálatnak is nőnie kellene erre a szintre, ami a mostani beruházási aktivitás és a bányák érctartalmának csökkenése miatt egyelőre nem látszik megvalósulni. A CRU Group becslése szerint 2035-re akár 15 millió tonnával is nagyobb lehet a kereslet a kínálatnál. Egy másik elemzőház, a Bloomberg NEF alapesetben is 14 millió tonna hiányt jósol rézből 2040-re, de még a legjobb forgatókönyv szerint is 5 millió tonnás lehet a különbség a kínálat és a kereslet között. A McKinsey is hasonlóan látja: 2031-re kb. 6,6 millió tonna lesz a kereslet és kínálat közötti különbség, ami az akkori becsült kínálati oldal 18%-a. A különbség az elemzőházak előrejelzései között abban van, hogy az energiarendszerek átalakítása miatt mekkora keresletnövekedésre számítanak, illetve mekkora arányt képvisel a réz újrahasznosítása a kínálatban.

A réz ezért véleményünk szerint 3-7 éves távon lehet igazán izgalmas befektetés, ekkorra szakadhat el egymástól a kereslet és a kínálat véglegesen. Mindenképpen magasabb árak várhatóak a mostani 9.100 USA dollár/tonna (4,13 USA dollár/lbs) körüli szinthez képest, máskülönben nincs elég ösztönző a kínálati oldalon, hogy a megfelelő mennyiség álljon rendelkezésre a kereslet kielégítésére. Középtávon, 2030 és után a piac 15-25 ezer dollár/tonna rézárakkal számol.

A réz kínálata alulmúlhatja a keresletet

Forrás: CRU Group

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás