10 százalékkal emelték a kőolaj árát az orosz árnyékflotta elleni szankciók
„Donald Trump közelgő hivatalba lépése is bizonytalanságot hozhat. Az új elnök várhatóan kilép a párizsi klímaegyezményből és feloldja az LNG-export korlátozását. Ez is emelheti a kőolaj árát, de egyelőre az orosz árnyékflotta elleni intézkedéseknek komoly áremelő hatásuk van. A kínai és indiai cégek és bankok beijedtek, és sok orosz olajszállításhoz köthető hajó a teljes szállítmánnyal a tengeren vesztegel” – elemezte a helyzetet Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője.
Ez komolyan befolyásolja az olajpiacot. Szerinte az esetleges Irán elleni szankciók is működhetnek. „A szűk keresztmetszet az, hogy ha a szankciók túl jól működnek, akkor a jelenlegi 80 dollár körüli szintnél jóval magasabb árat láthatnánk, ami viszont nem érdeke a világgazdasági szereplőknek” – adott egy másik megvilágítást a jelenlegi helyzetről Pletser Tamás.
Az OPEC egyelőre visszatartja a kőolajtermelés emelését. Korábban 2 millió hordó emelésről volt szó, de egyelőre ezt nem lépték meg. „Már tavaly is 4-5 millió hordó plusz kapacitás volt a kezükben, amit vissza akartak hozni a piacra, de a legutóbbi döntésük szerint ezt márciusig elhalasztották. El tudom képzelni, hogy van egy háttérmegállapodás az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia között, és akkor dobják ez pluszban a piacra, ha egyszerre lépik meg az Oroszország és Irán elleni újabb szankciókat” – mondta el meglátásait Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője.
Megjegyezte, hogy az ukrajnai gáztranzit leállása egyelőre nincs nagy hatással a földgáz piaci árára. Most komolyabb tél van, ez vitte 50 dollár közelébe a földgáz európai árát. „Jobban kiürültek most a földgáztározók, mint a korábbi években. Arról viszont nincs szó, hogy bármelyik ország energia nélkül maradna, még akkor sem, ha valami baj lenne a Török Áramlat gázvezetékkel. Szlovákia ellátása megoldott, csak drágábban.
Az infláció 4 százalék felett maradhat idehaza
„Meglepett minket a magasabb, 4,6 százalékos infláció az Ersténél, nem számítottunk arra, hogy a gyengülő forint ilyen hamar megjelenik a fogyasztói árakban, de ez történt” – mondta el meglátásait Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője.
Mindenki egy szeletét tapasztalja az árak változásának. Az élelmiszerinflációt – főleg az alacsonyabb keresetűek – jobban érzik. „Mindig a magasabb, emelkedő tételekre koncentrálunk, pedig a lakossági vízdíj már 10 éve ugyanakkora. Az viszont látszik, hogy a behozott élelmiszernél a forint gyengülése erőteljesen jelentkezett. Az inflációs várakozások sávja hónapok óta folyamatosan emelkedik, ami most már 7-12 százalék. Ilyet utoljára 2023-ban láttunk” – részletezte a helyzetet Nagy János.
Az Erste makrogazdasági elemzője szerint az év eleji átárazások még előttünk vannak. „2025-ben 4,1 százalékos átlagos inflációt várnak. Az év eleji átárazások komoly felfelé mutató kockázatokat jelentenek” – összegzett Nagy János, az Erste makrogazdasági elemzője.
Az adásban szóba került még az is, hogy:
- Mit hozhat Donald Trump Grönlandnak? Komolyan gondolja-e a kőolaj- és földgázkitermelést a világ legnagyobb szigetéről?
- A magyar infláció magasan ragadhat
- Van-e tere a Magyar Nemzeti Bank további kamatcsökkentésének?
Pletser Tamást, az Erste olaj- és gázipari elemzőjét és Nagy Jánost, az Erste makrogazdasági elemzőjét Nagy Károly kérdezte.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.