A matek bezúzta a piacokat

2025.01.27. 12:32 • Erste Kommentár

Van egy kevésbé ismert matematikus vicc: „Ki a matematikus? A matematikus az, aki hajlandó órákat gondolkozni, és egy szép elméletet felépíteni azért, hogy pár perc ronda számolást megspóroljon.”

Megértésemben most is valami ilyesmi történhetett. A nagy nyelvi modellben valami olyan transzformert sikerült létrehozni, ami sokkal költséghatékonyabb, mint az eddigi modellek, de teljesítményében hasonló vagy jobb azoknál (pl. amerikai matematika teszt /AIME 2024/, vagy programozási teszt /Codeforces/, stb.). Néhány napja, január 20-án ezt a modellt elérhetővé is tették a szélesebb publikum számára, DeepSeek R1 néven. Az alapmodellt még tavaly decemberben publikálták, ami egy 671 milliárd paraméteres modell, 14.800 milliárdos adathalmazon optimalizálva. Mindezt 55 nap és 5,58 millió dollár felhasználásával érték el. Ez kb. 5 százaléka pl. a Chat GPT-4 fejlesztési költségének, amely 100 millió dollárba került.

Ráadásul mindezt nagy valószínűséggel nem a high-end processzorokon érték el, a szankciók miatt. Szóval ez feladja a leckét a chip gyártóknak (nem kellenek mégsem olyan drága megoldások?), s persze az MI fejlesztőknek is.

Sőt, van még egy kellemetlen hír. A High-Flyer fedezeti alap pont a tőzsdei kereskedés, a fedezeti stratégiák fejlesztése miatt finanszírozta ezeket a kutatásokat. Vagyis most valószínűleg van egy erős eszköz a kezében, amellyel akár sok pénzt is kereshet, mindenkit megverhet a piacon. Kérdés, hogy ebben is olyan sikeres-e a DeepSeek modellje. Ha igen, akkor még többen vannak bajban, mint gondoljuk, gondoltuk.

Mindent egybevetve a magas árazású technológiai részvények egy része nem várt helyről, de amúgy várhatóan kapott kihívót. Ez megkérdőjelezi a magas árazásokat, ami negatívan hat számos index árfolyamára. Viszont a hagyományos iparágaknak valószínűleg csak kisebb része érintett. Azaz a „value versus growth” szerintem továbbra is élő stratégia lehet.

S még valami. Ugyan itt egy valós megoldásról van, szó, s ilyen értelemben semmi esetre sem nevezhető csak egy katalizátornak, azonban mégis fontos „katalizátor” abban, hogy számos részvény értékeltsége közelebb kerüljön a realitásokhoz.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás