Megtorpanhat a napraforgó-rally?
Számunkra a napraforgómag ára a legfontosabb kérdés, hiszen e növény szinte az egyetlen volt tavaly, amely jövedelmet hozott a gazdáknak. E régi, hűséges szerelme a szántóföldi növénytermesztőknek éppen új vetésterületi csúcsdöntésre készül, egyúttal utolérve – később pedig előrejelzésem szerint elhagyva - a kegyvesztetté váló kukoricát.
Forrás: KSH+*Erste Agrár előrejelzés
Az AKI PÁIR adatai szerint, a magas olajsavtartalmú napraforgómagot (HO) 244,7 ezer forint/tonna (+77%), a nagy olajtartalmút (LO) 210,6 ezer forint/tonna (+69%) áron vásárolták a feldolgozók és a kereskedők decemberben. Az összes átlagában áfa és szállítási költség nélküli termelői ára átlagosan 215,5 ezer forint/tonna (+65%) volt. A HO felára az év közepétől kezdve emelkedett, decemberre átlagosan 34 ezer forintot ért. A mostani árrally jövőjére akkor érezhetünk rá, ha elmélyedünk a nemzetközi trendekben.
Forrás: AKI
Ahány forrás, annyi statisztikai adat. Legyen elég az, hogy az USDA globális olajnövény mérlegéből az látszik, hogy a termelés évek óta meghaladja a felhasználási igényeket, a zárókészletek egyre nagyobbak. Ez mindenképpen korlátot szab az árak emelkedésének.
Forrás: USDA
A fent említett pálmazsír-ár megtorpanás mellett a szója árak is 2022 nyara óta vannak lejtős pályán, ami ugye a több jelentős olajosmag árára is hatással van.
Nem titkolom tovább, a pálmazsír árának januári lefordulása a nemzetközi kereslet csökkenésével magyarázható leginkább. A maláj export mintegy ötödével esett vissza januárban. Erre az egyik legnagyobb termelő, az indonéz szaktárca megemelte a biodízelbe való bekeverési arányt. Ezzel februártól emelkedik a belső felhasználás, csökken a nemzetközi piaci kínálat. A másik serpenyőben a közelgő kínai újév (január 29-től február 5-ig) csökkenti a növényi olajok iránti globális keresletet, ami növeli az árfolyamokra nehezedő nyomást.
A következő hatás, ami a lefelé irányuló ármozgásokat generálja az olajos növények piacain, Argentína vámtarifa-csökkentése a búzára, kukoricára és szójára vonatkozólag. Az argentin kormány döntése értelmében e hét elejétől 12 százalékról 9,5 százalékra csökken a búza és a kukorica exportadója. A repce ára is csökkent a szójabab árának csökkenése miatt, miután Argentína enyhítette a szója exportadóját is. Argentína bejelentette, hogy hétfőtől 33 százalékról 26 százalékra csökkenti a szójababra kivetett exportadót, míg a szójaolaj és a szójaliszt exportjára kivetett vámokat 31 százalékról 24,5 százalékra csökkenti.
A múlt héten azonban még nálunk és Ukrajnában is tovább emelkedett a napraforgó felvásárlási ára. Ukrajnában most az tavaly október-novemberi szinten. Ez annak köszönhető, hogy a nagyobb feldolgozók növelték vásárlásaikat, mert drágábban tudták eladni a napraforgóolajukat. Ugyanakkor az ukrajnai szakértők figyelmeztetnek, hogy a gazdálkodóknak óvatosnak kell lenniük, mivel a hrivnya árfolyamának erősödése, valamint az olaj, a pálma és a szójaolaj árának csökkenése hamarosan a napraforgóolaj árának csökkenéséhez vezethet, ami viszont a napraforgó árát is visszavetheti. Ezen túlmenően a jelenlegi szezonban az alacsony feldolgozási arány miatt a gazdaságokban lévő napraforgókészletek továbbra is meglehetősen magasak. A Trading Economics szerint a csökkenő pálmaolajárak közepette a vásárlóknak szállított napraforgóolaj átlagára egy hét alatt máris 2,4 százalékkal, 1,274 dollár/tonnára csökkent, majdnem visszatérve az év eleji szintre.
A napraforgóolaj ára Ukrajnában 20-30 dollárral 1080-1100 dollárra nőtt a fekete-tengeri kikötőkbe történő szállítással, azonban mind a keresleti, mind a kínálati volumen továbbra is alacsony.
Amerikában a piac a Trump-adminisztráció azon döntésére vár, hogy vámokat vet ki Kínára és Kanadára, ami jelentősen befolyásolhatja az Egyesült Államok kereskedelmi kapcsolatait ezekkel az országokkal, és február 1-jétől befolyásolhatja a szójabab és a szójaolaj árát is. Trump kijelentései az olajtermelés növeléséről, hogy növeljék az Oroszországra nehezedő nyomást, egy hét alatt 3,8 százalékkal csökkentették az olajárakat. Ez viszont rövid távon növelheti a növényi olajárakra nehezedő nyomást.
Szóval színes a kép. A kereslet alacsony, az áremelkedések megtorpanását pedig egyre több piaci fundamentum támogatja. Ezek üzenete számunkra, hogy az árak nem nőnek az égig, de azt gondolom, hogy ez a hullámvölgy sem lesz tartós.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Shutterstock Inc.