Szokjunk hozzá az evolúcióhoz!; Mtel
Újabb kínai cég, az AliBaba jelentette be, hogy előrelépést ért el a Mesterséges Intelligencia (MI) terén. A legújabb verziója, a Qwen2.5-Max bizonyos teszteken megverte a DeepSeek-et, s a ChatGPT-4-et is. Ezzel a második olyan megoldás született rövid időn belül, ami kisebb költségű infrastruktúrán tud akár jobb eredményt elérni, mint az amerikai Nvidia legfejletteb technológiájára épülő megoldások. Ugyanis ez állítólag 40-60 százalékkal olcsóbb megoldás, mint az eddigi tradicionális megközelítések költsége. Különben ez az MI verzió OpenAI kompatibilis, vagyis ugyanazon a módon használható (API kompatibilitás), mint az OpenAI MI. Valószínűleg az architektúrája is az OpenAI GPT-jére épülhet. Ugyanakkor ez is Reinforced Learning megoldást használ, mint a DeepSeek, MoE-vel (model-of-expert) kiegészítve. Ez az utóbbinak köszönhetően az adott feladathoz csak a neurális háló megfelelő rész komponenseit használja. Ezáltal csökkenti az erőforrásigényt.
A megváltozott körülmények, a szankciók megváltoztatták az „életkörülményeket” az MI-ban, s ezzel elindult az MI evolúciója, mint ez a két példa mutatja. Az „élőlényünk” hatékonyabb lett, hatékonyabban használja az erőforrásokat. Ez kevesebb GPU kapacitással és alacsonyabb energiafelhasználással jár. Sőt, az evolúció valószínűleg nem áll meg, hanem – ahogy annak lennie kell – valószínűleg folytatódni fog. Fel kell készülnünk újabb és újabb megoldásokra, amelyek hatékonyak és még jobbak is lesznek különböző feladatok megoldásában. Különben a Qwen legújabb verziója az adatok szerint pl. programozásban tud nagyon jó lenni, azaz elsősorban a vállalkozások számára lehet jó, csökkentheti a szoftverfejlesztési költségeket.
Ezek a hírek persze nem jók az eddig szinte, vagy nem csak szinte egyeduralkodóknak az egyes piacokon. Ez elsősorban a profitnövekedési kilátások, s így az értékeltség csökkenésében nyilvánul meg.
S akkor a másik téma. Az Erste a ma reggel publikált elemzésében a korábbi 1.245 forintról 1.450 forintra emelte meg az Mtel célárfolyamát, s az ajánlást a korábbi Felhalmozásról Tartásra módosította. Az eredmény- és osztalékelőrejelzésen kicsit változatott az elemző. Elsősorban a 2024-es évre vonatkozóan történt emelés, mind a kettőben. Az eddig 86 forintos osztalék helyett 90 forint a várakozás a 2024-es év után, míg az elkövetkező években maradt rendre 106 és 120 forint, 24 milliárd forint részvényvisszavásárlás mellett. Különben ilyen osztalék feltételezésekkel jelentősen csökken a cég nettó adóssága, azaz van tér az ettől való eltérésre. A Tartás ajánlás oka pedig a fokozódó verseny. Ugyanis a Yettel új tulajdonosa valószínűleg berúgja az ajtót a telekommunikációs piacon. Így az elkövetkező években az Erste telekom elemzője nem is nagyon számol áremelésekkel.