Pár tizedszázalékos gazdasági növekedésnek már örülhetünk
„Jóval 30 feletti értéken volt az Nvidia egy részvényre jutó értékrátája, most pedig 26-27-es szinten áll. Ez is nagyon magas. El tudom képzelni, hogy lesz még nyomás a részvényeken. Egyébként az Alibaba is előjött a Qwen 2.5-tel, amely számos ponton megverte a DeepSeek-et. Lesznek még további fejlesztők, komoly evolúciós verseny indult el a piacon. Vannak olyanok, amelyek olcsóbban, kisebb erőforrással tudnak ugyanolyan eredményeket elérni, mint a korábbiak, és vannak olyanok, amelyek ugyanakkorra erőforrással jobb eredményeket produkálnak” – próbálta érzékeltetni a kiélezett versenyt Miró József, az Erste vezető elemzője.
Ezek azért továbbra is eléggé költséges fejlesztések. A kínai DeepSeek azzal sokkolta a piacot, hogy nagyon alacsonyak voltak a kutatás-fejlesztési költségei.
„Előfordulhat ez Indiában és Európában is, de ehhez kell pénz, akár több milliárd forint is a fejlesztések megfinanszírozásához. Az új eredményeket nagyon nehéz megtippelni, hogy hol fog ismét egy fejlesztés betalálni” – részletezte a helyzetet Miró József.
A FED kamatot tarthat, a Magyar Nemzeti Bank is így tett
„A Magyar Nemzeti Bank tartotta a 6,5 százalékos alapkamatot. Abban volt változás a jegybank kommunikációjában, hogy Virág Barnabás, az MNB alelnöke az eddigieknél is jobban hangsúlyozta, hogy marad a szigorúbb monetáris politika megfontoltsággal, óvatossággal” – közölte a Reggeli Monitorban Nyeste Orsolya, az Erste vezető makrogazdasági elemzője.
A jegybank az eddigi kamatcsökkentés szüneteltetés kifejezés helyett az új nyilatkozatában már tartósan szigorú monetáris kondíciókról beszél. „Ennek az az oka, hogy a külső környezet továbbra sem kedvező, nagyon volatilisek a pénzpiacok. A decemberi magyar inflációs adat is kellemetlen meglepetést okozott. Emiatt a következő hónapokban nem várhatjuk a kamatcsökkentés folytatását” – adott további fogódzót a jegybank döntésének megértéséhez Nyeste Orsolya, az Erste vezető makrogazdasági elemzője.
Az Erste szerint a magasabb decemberi inflációban szerepet játszott a forint gyengülése, ráadásul év elején lépik meg a cégek az átárazásokat, és a kormány inflációkövető adóemelése is felfelé hajtja az árakat. Ettől függetlenül a Magyar Nemzeti Bank szerint februárban folytatódhatnak a dezinflációs folyamatok.
„Mi úgy gondoljuk és bízunk benne, hogy a magyar gazdaság a tavalyi 4. negyedévben kikeveredett a technikai recesszióból, és negyedéves szinten 0,2 százalékos lehetett a növekedés. 2024 egészében pedig stagnálhatott a magyar GDP, 0,4-0,5 százalékos bővüléssel” – mondta el a várakozásait Nyeste Orsolya.
Az Erste vezető makrogazdasági elemzője szerint egy negyedéves csökkenés és még rosszabb 2024-es adat biztos, hogy valamekkora forintgyengülést hozna.
„2025-ben az erőteljesebb beruházás és emelkedő fogyasztás a várakozásunk. A gazdasági bizonytalanságok miatt 2 százalékos gazdasági növekedést várunk, és 4-5 százalék közötti inflációt” – összegzett Nyeste Orsolya.
Az adásban szóba került még az is, hogy:
- A DeepSeek Mesterséges Intelligencián honnan érkezhetnek az OpenAI kihívói?
- Tavaly milyen teljesítményt nyújthatott a magyar gazdaság, és idén milyen kilátásai vannak?
- Az infláció beállhat-e 3-4 százalék közé?
Miró Józsefet, az Erste vezető elemzőjét és Nyeste Orsolyát, az Erste vezető makrogazdasági elemzőjét Nagy Károly kérdezte.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.