Trump-hatás a mezőgazdasági piacokon
Trump elnök – egyébként ígéretének megfelelően - február 1-jétől 25 százalékos vámot vetett ki a Kanadából és Mexikóból származó importra, a Kínából származó árukra kivetett vámot pedig 25 százalékról 35 százalékra emelte. Nem mellesleg, a vámok kivetésével Trump megsértette az első ciklusa alatt három szomszédos észak-amerikai országgal, a MEA-val kötött szabadkereskedelmi megállapodást. Kína pedig beperli az USÁ-t a WTO-nál.
Emiatt az arany gyengült, a dollár erősödött, a kőolajár csökkent. Mind-mind a piactorzító intézkedések hatása. Ezek hatótávja még kérdéses, de a mezőgazdasági piacok is érintettek, így a lehetséges hatások átgondolása hasznunkra válhat. Az amerikai mezőgazdasági termékeket importáló országok kereskedelmi megtorlása emelni fogja az élelmiszerárakat az USÁ-ban, ami az infláció növekedésével és a kereslet csökkenésével fog járni. Ez a hústól és tejtermékektől kezdve az avokádóig, valamint a friss gyümölcsökig és zöldségekig érezhető lesz.
Trump vámkivetése a fő kereskedelmi partnerekre - Kínára, Mexikóra és Kanadára - növeli az árakra nehezedő nyomást. Mexikó több mint 20 millió tonna kukoricát vásárol az Egyesült Államokból, de most várhatóan Argentína és Brazília felé fog fordulni, ahol egyébként éppen jó termés várható. Ezután az Egyesült Államok megpróbálja majd eladni a kukoricáját Ázsiába és Európába, ami csökkenti majd az árakat. meglátásom szerint, ezek az árhatások azonban nem lesznek drasztikusak. A vevők nem tűnnek el, csak máshonnan szerzik be az árut.
Ugyanakkor a kukorica és a repce ára most a korábbiaknál kevésbé kapcsolódik az olaj és a gáz árához, ahol Trump nagy offenzívára, a termelés növelésére készül. A várhatóan emelkedő olajtermelés és kivitel, valamint a párizsi klímaegyezményből való kilépés, a bioetanol és alapanyagának árára is nyomást fog helyezni. Az egyik nyertes Brazília lehet, aki tovább növeli majd agrárexportját, például Mexikó és Kína felé. Jó tudni, hogy Kína évről-évre kevesebb kukoricát vásárol a világpiacon. E mögött saját termelésének növekedése, gyengélkedő gazdasága, csökkenő népessége áll. Ugyanakkor készletfelhalmozó politikája nem változik.
A búza helyzete kissé más. Mivel a készletek zsugorodnak, az árak stabilak maradhatnak a jelenlegi körüli szinteken egészen az aratásig. Ebbe némi zavar fog hozni, hogy Ausztráliában és Argentínában nagyobb a búzatermés, mint egy évvel korábban, és hamarosan piacon lesznek. Ezt erősítheti a jelentős romániai készletek piacra kerülése. Ez főként az élelmiszer-célú felhasználásra vonatkozik, a takarmányt a kukoricaár igazgatja.
- A következő nagy kérdés, hogy az EU felé is kiveti-e Trump a vámokat. Az LNG európai importja nőni fog, de nem biztos, hogy ezzel megelégszik. Az EU tagállamok közül a németek - mint a legnagyobb európai exportőrök e piacra - vannak a vámok miatt a legnagyobb veszélyben, és mi erősen függünk tőlük.
- Emlékezzünk arra is, hogy Trump első ciklusában - a Kínával folytatott kereskedelmi háború idején - sok pénzt adott a gazdáknak, hogy ellensúlyozza veszteségeiket. Mivel újabb választásra már nem készül, ez most nem lesz olyan fontos számára.
- A harmadik tényező, amire felhívom a figyelmet, hogy Kína a mezőgazdasági termékekből is az önellátás szintjének növelését tűzte zászlajára. Mintha készült volna a mostani helyzetre (és még ki tudja mire). Általában is kijelenthető, hogy minden fejlett térség élelmiszer-önellátásra törekszik.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Shutterstock Inc.