Az európai bankok jelentős nyereségnövekedésről számoltak be
„4 százalék körüli negyedéves nyereségnövekedés várható az európai bankoktól, míg a legnagyobb profitemelkedést az ingatlanszektor könyvelhette el, akár 80 százalékos nyereségnövekedése is lehetett” – részletezte a gyorsjelentési szektor várakozásait Nagy András, az Erste részvényelemzője.
Az ingatlanszektorban nagyon dinamikusan változott meg a hozamkörnyezet, emiatt kissé megtévesztő a jelentős profitemelkedés. 2023. év végén ugyanis jelentős leírásokra kényszerült a szektor, emiatt alacsonyabb profitbázisról indult az ingatlanpiac, és ez látszódhat a 2024. évi utolsó negyedéves számokban.
A Raiffeisen Bank és a Deutsche Bank is közzétette már a számait. A Raiffeisen Bank profitjának a fele korábban Oroszországból és Fehéroroszországból jött. A belorusz üzletét most értékesítette a német pénzintézet, a háború és a nyugati szankciók miatti visszaesést tehát valamelyest mérsékelte. Oroszországban továbbra is működik a Raiffeisen Bank, rendkívül nyereségesen, de az ott termelt profitot továbbra sem tudja hazavinni Németországba. A Raiffeisen csoport 926 millió eurós veszteséget könyvelt el a tavalyi 4. negyedévben. „Két tétel rontotta a Raiffeisen eredményét. Egyrészt a belorusz üzletág eladása, amely 824 millió eurós leírással járt, mert kisebb áron tudták eladni a bankot, mint, amennyiért vették. A másik 840 millió eurós negatív tétel pedig egy orosz bírósági döntés nyomán állt elő. Orosz és belorusz üzletág nélkül 155 millió eurós nyereséget ért el a Raiffeisen csoport” – értékelte a gyorsjelentést Nagy András, az Erste részvényelemzője.
A Deutsche Banknál a bevételek meghaladták a várakozásokat. Ez egyébként majd mindegyik európai befektetési banknál igaz, mert Donald Trump választási győzelme miatt nagyon aktív volt a kötvény- és a részvénykereskedés. A nyereségek döntő többsége ugyan az amerikai bankoknál csapódott le, de Európában a Deutsche Bank kötvény- és devizaüzletágának jók lettek a bevételei, de mivel magas költségekkel dolgozott, ezért nem lett kiugró a nyeresége. „A bank be is jelentette, hogy csökkenti a menedzsment szintű kiadásait idén, így akarnak egy jelentősebb költségmegtakarítást elérni, így remélik azt, hogy a bank jövedelmezősége javulni fog” – összegzett Nagy András. Az Erste részvényelemzője arra számít, hogy a leépítések miatti jelentős végkielégítések kifizetése 2025-re még számottevő pénzügyi kiadást okozhat, emiatt a takarékosság csak 2026-ban érezteti majd pozitív hatását.
Az autógyártóknak nem volt jó évük, akár 24 százalékkal is csökkenhetett a profitjuk. Ez is kiderül majd az európai gyorsjelentési szezonból.
Amerikai vámok hatása a részvénypiacra
Az S&P 500 index 28 százaléka, 150 részvény lehet érintett a Donald Trump által bejelentett Mexikóval, Kanadával és Kínával szembeni vámokban.
„Főként a Mexikóban gyártó amerikai autóvállalatok lehetnek komolyan érintettek. Az egyik hatás, hogy a vámok emelkedése miatt a külföldön gyártott autók vagy az onnan behozott alkatrészek költsége megemelkedik. Ha ezt nem hárítják tovább a lakosságra, akkor ez bizony hatással van a profitmarzsokra. Néhány százalékkal csökkenhetnek a profitok, és megnövekednek majd a politikai kockázatok” – adott gyorsértékelést a vámok élesedése esetén Miró József, az Erste vezető elemzője.
A Goldman Sachs elemzése szerint Donald Trump amerikai elnök intézkedéssorozata és tervezett programjai jelentősen emelték a politikai kockázatot az amerikai részvényeknél, és az S&P 500 részvényeinél ez 5 százalékos visszaesést jelenthet az indexben, ha ezeket a vámokat tényleg bevezetik.
„Most 30 napos haladékot kapott Mexikó és Kanada, de ez nem jelenti azt, hogy ténylegesen letett róla Donald Trump elnök, hogy bevezeti a 25 százalékos vámokat. Már csak azért sem, mert jelentős a külkereskedelmi hiánya az Egyesült Államoknak a vámokkal fenyegetett országokkal szemben” – mondta el meglátásait Miró József, az Erste vezető elemzője.
Kínával szemben 267 milliárd dolláros deficite van az Egyesült Államoknak. Ezután jön a külkerhiány sorrendben 214 milliárd dollárral az EU, majd 156 milliárddal Mexikó, 100 milliárd dollárral Vietnám, és 55 milliárd dollárral Kanada.
„Érdekes lesz megfigyelni, hogy lesz-e vámintézkedés Vietnámmal szemben, mert jelenleg erről nem hallottunk” – hívta fel a Trend FM hallgatóinak a figyelmét Miró József, az Erste vezető elemzője.
A beszélgetésből kiderült még, hogy:
- Mekkora százaléka megy a magyar exportnak az Egyesült Államokba?
- Hogyan érinti a vámháború a hazai autóipart és akkumulátorgyártást?
- Mennyi most a vám a magyar árukra, és mennyire emelkedhet?
Nagy Andrást, az Erste részvényelemzőjét és Miró Józsefet, az Erste vezető elemzőjét Németh László kérdezte a Reggeli Monitorban.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.