Tejtermékek, Ti Drágák!
Mivel a tejtermékek belföldi piacán az import jelentős tényező (gondoljunk például a sajtok, a joghurtok, a vajak kínálatára) onnan kell indulnunk, hogy a gyenge forint drágítja az importot, ami szükségszerűen begyűrűzik a fogyasztói árakba is. A másik dolog az év eleji átárazódás, ami a tejtermékeknél 2,9 százalékos havi növekedésben öltött testet.
Közelítsünk a hazai piaca onnan, hogy az utóbbi évtizedekben a tejtermékek egyre inkább világpiaci termékké válnak, vagyis egyre nagyobb hányaduk kerül exportra. Ennél fogva a világpiaci árfüggésük fokozódik. A világpiaci árváltozásokat mérő FAO tejtermékár-index januárban 142,9 ponton állt, ami 3,3 ponttal (2,4%-kal) magasabb 2024 decemberéhez képest, és 24,3 ponttal (20,4%-kal) magasabb az egy évvel ezelőtti értékénél. A sajt nemzetközi jegyzései emelkedtek a legnagyobb mértékben (7,6%-kal az előző hónaphoz képest), tükrözve a növekvő globális importkeresletet a lassan élénkülő termelés és a főbb termelő országok erős belföldi kiskereskedelmi értékesítése közepette. Ezzel szemben a vaj nemzetközi ára tovább csökkent, annak ellenére, hogy az európai és óceániai élelmiszer-feldolgozók egyre nagyobb keresletet mutatnak. Mind a sovány, mind a teljes tejpor nemzetközi ára szintén csökkent, ami az európai termelés fellendülésének, valamint a lanyha belföldi és importkeresletnek tudható be.
Ami a kilátásokat illeti:
- Kína várhatóan - az alacsony helyi árak miatt - kevesebb tejet fog termelni, és emiatt növekedni fog importja.
- Az USÁ-ban a magas árak miatt nőni fog a tejtermelés, mintegy 1 százalékkal.
- Az EU-ban stabil marad a termelés.
Mindebből egy kiegyenlített, csak kis léptékű áremelkedést előre jelző piac képe rajzolódik ki. Számunkra ez azt jelenti, hogy csak kisebb mértékű további tejár emelkedésre számíthatunk annak ellenére, hogy a takarmányköltségek bizonyosan emelkedni fognak.
Itthon a nyerstej felvásárlási ára 10 éve van emelkedő trendben, decemberben 24 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Eközben az állomány lassan zsugorodik (403 ezer egyed), de a hozamok (Holstein állományban 11 ezer kg/év) ezt ellensúlyozzák, szóval a termelés stabil (1,9 Mrd tonna/év). A felvásárlás mennyisége kissé csökken (1,7 Mrd tonna 2024-ben), amit a csökkenő belföldi piac és a nyerstej exportja okoz. A tej és tejtermék külkereskedelmi egyenlegünk értékben negatív, ami sajnos nem nagyon tudott javulni az elmúlt években.
Forrás: KSH, AKI
Forrás: KSH
A tejárak emelkedése az első hónapjaiban meg fog torpanni, de az év további részében sem fog jelentősen emelkedni. Ami a tejtermékeket illeti, a kormányzat verbális beavatkozása és a tejárak megtorpanása valószínűleg elég lesz ahhoz, hogy egyre több akcióval találkozzunk a boltokban. Ezt persze a láncok leverik majd a beszállítókon, pontosabban megosztoznak majd rajta. Mindenesetre a tavalyi áremelkedési mértékek – várakozásaim szerint – nem fognak idén megismétlődni.
A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
Címlapkép: Shutterstock Inc.