A magyar gazdaság állapotához képest erős gyorsjelentések várhatóak a 4 hazai tőzsdenagyágyútól
„Negyedéves alapon így is 20 százalékkal esik majd a négy nagycég nyeresége, de éves szinten 30 százalékos profitemelkedés várható” – adott ízelítőt a várakozásokból Miró József, az Erste vezető elemzője.
A tavalyi összprofit 1890 milliárd forint lehetett, vagyis a nagyvállalatok 7 százalékkal több nyereséget tudtak elérni. 2025 viszont nagy kérdés, mert visszaesésre számítanak a nagy cégek nyeresége esetében.
„Az OTP profitja 14 százalékkal emelkedhetett a 4. negyedévben. A bank járul hozzá a legnagyobb mértékben a nyereséghez, megközelíthette az 1000 milliárdot a 2024. évi nyeresége. A tőzsdei profit több mint felét ez a cég hozza össze. Mindezt úgy, hogy a rossz hitelekre tartalékolt céltartalékot növelni kényszerült” – számolt be az Erste számításairól Miró József vezető elemző.
A Richter esetében nagymértékben növelheti, akár 70 százalékkal a nyereségét. „Továbbra is az Egyesült Államokban jók a cég értékesítései, októberben pedig kutatás-fejlesztési megállapodást kötött az Abbvie-vel, a „Vraylar 2” gyógyszerre. Már 25 millió dollárt (10 milliárd forintnak megfelelő összeget) kapott a Richter amerikai partnerétől a kutatás elismeréséért. Növelni tudta árbevételét is a magyar gyógyszercég. A rubel gyengülésén 10 milliárdot veszíthetett a Richter, míg a dollár és az euró árbevételein ugyanennyit nyert” – értékelt Miró József, az Erste vezető elemzője.
A MOL esetében a kőolaj árcsökkenése és a mérséklődő finomítói marzsok is a magyar olajcég profitja ellen hatottak. A cég fogyasztói szolgáltatásai ugyanakkor sokat hoznak a MOL konyhájára. „A benzinkutaknál megjelenő étel- és italszolgáltatásai jól mennek a MOL-nál, de a körforgásos gazdaság szolgáltatásai még mindig veszteséget termelnek. A szlovákiai extraprofitadó 100 millió dollárral vághatta vissza a nyereséget” – érvelt a csökkenő számok mellett Miró József.
Az Erste vezető elemzője szerint a Magyar Telekom profitbővülése nem olyan nagy, mint a korábbi negyedévekben. Ennek oka az is, hogy létszámcsökkentést indított el a Magyar Telekom, de ennek egyelőre költségei vannak, a megtakarítások később jelentkezhetnek.
A beszélgetésből kiderült még, hogy:
- A Magyar Telekom profitja mennyivel bővülhetett
- Mennyire javult a magyar cégek nyereség-termelőképessége
- Elérhető-e a 100 ezer pontos BUX-érték
Miró Józsefet, az Erste vezető elemzőjét Németh László kérdezte a Reggeli Monitorban.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.