Csipkerózsika felébredt
Ahogy Csipkerózsika a herceg csókjára felébredt 100 évig tartó álmából, úgy ébredt fel Európa is Trump pofonjára. Az USA elnöke rendkívül impulzív személyiség, örömmel rúgja fel a status quo-t és egy tollvonással mond fel bármilyen nemzetközi szerződést. Abszolút nem kiszámítható, egyszóval nem egy stabil, megbízható partner. És valljuk be azt is, hogy Európa pedig elkényelmesedett az elmúlt években. De ennek most vége.
Főként Ukrajna kapcsán lett látványosan kezdeményezőbb az európai külpolitika, elsősorban Emmanuel Macron és Keir Starmer vezetésével. Az interregnum miatt egyelőre hiányzik közülük a német kancellár, de beiktatása után valószínűleg Friedrich Merz is rendkívül aktív lesz majd külpolitikai téren is. Látszik, hogy a britek ismét elkezdtek az EU felé konvergálni, de az Unióba való visszalépés valószínűtlen, ugyanakkor egy szorosabb kooperáció igencsak realitás.
A hadiipar fejlesztése kapcsán szinte naponta érkeznek az újabb és újabb bejelentések. Az Európai Bizottság (valószínűleg optimista) számításai szerint a ReArm Europe program keretében akár 800 milliárd euró is megmozdulhat. Összehasonlításképpen, Németország 2024-ben 52 milliárd eurót költött a költségvetésből a hadseregre, és a különleges katonai alappal, illetve Ukrajna támogatásával együtt is csak 90 milliárd euró volt a hadi célú kiadása, vagyis 9-15 közötti szorzószámról beszélünk.
Fiskális élénkítésről elsősorban Németországban szólnak a hírek, hiszen náluk jelentős mozgástér (fejlett országokban nem magasnak számító 62,4%-os GDP arányos államadósság) áll rendelkezésre, és amire az elmúlt két év GDP visszaesését követően szükség is van. Merz bejelentése alapján a pártoknak sikerült megállapodniuk egy 10 évre szóló, 500 milliárd eurós infrastruktúra fejlesztési alapról. Külön érdekesség, hogy ezt még a régi parlament hagyhatja jóvá, mivel abban a centrális pártok (CDU/CSU, SPD, Zöldek) még bő 2/3-os többséggel rendelkeznek, az adósságfék szabályok megkerüléséhez pedig nem elég a szimpla abszolút többség.
És hát itt van Ukrajna újjáépítésének kérdése is, mint igencsak speciális gazdaságélénkítő lépés. Ennek nagyságrendjét is 500 milliárd euró körülire becsülik.
Összességében alsó hangon számolva is 1.800 milliárd euró elköltéséről beszélünk, várhatóan 10 évre elosztva. Ez már szabad szemmel is jól látható összeg, az Eurózóna GDP-jének 9-10%-a Ekkora élénkítések után talán már nem is annyira meglepő, hogy az európai részvénypiacok elemükben vannak mostanság.