Tovább emelkednek a globális élelmiszerárak

2025.03.10. 16:08 • Agrár sarok

A FAO gabonaárindexe februárban átlagosan 112,6 pontot ért el, ami 0,8 ponttal (0,7%-kal) emelkedett januárhoz képest, de továbbra is 1,2 ponttal (1,1%-kal) maradt a 2024. februári szint alatt. A búza exportárai hónapról hónapra nőttek, az Orosz Föderáció szűkebb belföldi kínálatának köszönhetően, ami korlátozta az exportvolument és a keresletet más beszállítókra terelte, növelve a globális árakra gyakorolt nyomást. Az áremelkedést tovább támogatták az Európa, az Orosz Föderáció és az Amerikai Egyesült Államok egyes részein tapasztalható kedvezőtlen termésviszonyok miatti aggodalmak. A kukorica világpiaci ára februárban is emelkedett, elsősorban a brazíliai szezonális kínálat szűkülése, az argentin terméskörülmények romlása és az amerikai kukorica iránti erős exportkereslet miatt. A többi gabona mellett az árpa és a cirok világpiaci ára is emelkedett. Ezzel szemben a FAO rizsárindexe februárban 6,8 százalékkal csökkent, mivel a bőséges exportálható készletek és a gyenge importkereslet lefelé irányuló nyomást gyakorolt az árakra.

A FAO növényi olaj árindexe februárban átlagosan 156,0 pontot ért el, ami 3,0 ponttal (2,0%-kal) magasabb az előző hónaphoz képest, és 35,1 ponttal (29,1%-kal) haladja meg az egy évvel korábbi szintet. Az index növekedését a pálma-, repce-, szója- és napraforgóolaj magasabb jegyzései okozták. A januári rövid csökkenés után a nemzetközi pálmaolajárak mérsékelten fellendültek, és fenntartották prémiumaikat a versengő olajokkal szemben. A növekedést nagyrészt a délkelet-ázsiai termelő országok szezonálisan alacsonyabb termelése és az indonéziai biodízelipar megnövekedett keresletére vonatkozó várakozások támasztották alá. Eközben a szójaolaj globális ára emelkedett a szilárd globális kereslet miatt, különösen az élelmiszerszektorban. A napraforgó- és repceolaj esetében az árakat elsősorban a következő hónapokban valószínűleg szűkülő kínálat miatti aggodalmak támogatták.

A FAO húsárindex februárban átlagosan 118,0 pontot ért el, ami 0,1 ponttal (0,1%-kal) alacsonyabb januárhoz képest, de továbbra is 5,4 ponttal (4,8%-kal) haladja meg az egy évvel ezelőtti szintet. A baromfihús nemzetközi árai csökkentek, elsősorban a Brazíliából származó export magas elérhetősége miatt, annak ellenére, hogy más nagy termelő országokban folytatódtak a madárinfluenza-járványok. Hasonlóképpen, a sertéshús ára is enyhült, az Európai Unióban az alacsonyabb árfolyamok nyomása miatt. Míg az árak a stabilizálódás jeleit mutatták, a január eleji szint alatt maradtak (a ragadós száj- és körömfájás kitörése előtt) a német sertéshúsra vonatkozó kereskedelmi korlátozások okozta többlet miatt. Ezzel szemben a juhhús ára emelkedett, amit az erős globális kereslet támogatott. Új-Zéland exportvolumene csökkent az alacsonyabb termelés miatt, de Ausztráliában a magasabb vágási arány növelte a kínálatot, korlátozva az áremelkedést. Eközben a szarvasmarhahús jegyzései erősödtek, az emelkedő ausztrál árak miatt, különösen az Amerikai Egyesült Államok erőteljes globális kereslete közepette. A növekedést azonban részben ellensúlyozta a bőséges szarvasmarha-kínálat miatti alacsonyabb brazil szarvasmarhahús-árak.

A FAO tejárindexe februárban 148,7 ponton állt, 5,7 ponttal (4,0%-kal) emelkedett januárhoz képest, és 28,0 ponttal (23,2%-kal) magasabb, mint egy évvel ezelőtt. A növekedést az összes főbb tejtermék magasabb árai okozták. A nemzetközi sajtárak a harmadik egymást követő hónapban emelkedtek, januárhoz képest 4,7 százalékkal nőttek. A növekedést az erős importkereslet táplálta, mivel az európai termelés élénkülését ellensúlyozta az óceániai szezonális termeléscsökkenés. A teljes tejpor jegyzései is emelkedtek, 4,4 százalékkal januárhoz képest, amit az óceániai stagnáló termelés ellenére erőteljes kereslet támasztott alá. A nemzetközi vajárak fellendültek, 5,2 ponttal (2,6%-kal) emelkedtek hónapról hónapra, mivel az óceániai tejtermelés szezonális mintákat követő csökkenő mennyisége egybeesett az erős hazai és nemzetközi kereslettel. A sovány tejpor ára szerény, 1,8 százalékos emelkedést mutatott hónapról hónapra, mivel a szezonálisan magasabb európai termelést ellensúlyozta az óceániai termelés csökkenése.

A FAO cukorárindexe februárban átlagosan 118,5 pontot ért el, ami 7,3 ponttal (6,6%-kal) magasabb januárhoz képest három egymást követő havi csökkenés után. Ez azonban 22,2 ponttal (15,8%-kal) maradt alacsonyabb, mint a tavaly februári szint. A cukor világpiaci árának emelkedését a 2024/25-ös szezonban a szűkebb globális kínálat miatti aggodalmak okozták. Az indiai termelési kilátások romlása és a közelmúltbeli száraz időjárás brazíliai termésre gyakorolt hatása miatti aggodalmak, amelyek súlyosbították a szezonális hatást, alátámasztották az árak emelkedését. Emellett a brazil reál amerikai dollárral szembeni erősödése, amely általában befolyásolja a brazil exportot, tovább járult hozzá a globális cukorárak általános emelkedéséhez.

 

A bejegyzésben foglaltak kizárólag az író személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.

Címlapkép: Shutterstock Inc.

Keresés
Teljes lista
Jelen weboldal használatával hozzájárul a cookie-k használatához.
Cookie szabályzat Elfogadás